Kāda daudzbērnu ģimene ticības apsvērumu dēļ nolēmusi nevakcinēt savus bērnus. Tomēr gandrīz izdzisa zīdaiņa dzīvība, smagi saslimstot ar retu kaiti - inficējoties ar B tipa hemofilo nūjiņu (HiB). Pēc šokējošās pieredzes vecāki atļāva ārstiem glābt mazuli un sapotēja divus citus bērnus, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums "Panorāma".
Nevakcinēja un neļāva pārliet asinis ticības dēļ. Ar retu slimību inficējies zīdainis ilgstoši cīnās par dzīvību (10)
Tikai pēc mazuļa izglābšanas Bērnu slimnīcas ārsti atklāj, cik smagā stāvoklī bērns bijis. Slimnīcā mazuli ieveda komā. Vecāki skaidrojuši, ka savus bērnus nevakcinē reliģiskās pārliecības dēļ.
Ārsti cīnījās par bērnu dzīvību, jo vecāki iebilda arī pret ārstēšanu. Piemēram, piecas dienas neļāva pārliet asinis.
Viņu pārliecību spēja mainīt tikai fakts, ka kuru katru brīdi bērns var nomirt.
"Veicot lumbālo punkciju, iegūstot muguras smadzeņu šķidrumu, kas jādara tādos gadījumos, bija tipiskā atradne - zaļās strutas, kas raksturīgas hemofilajai nūjiņai. Bet, ja mums ir nevakcinēts bērns, mēs esam gatavi uz jebko!" stāsta Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) bērnu infektoloģe un pediatre Dace Zavadska.
Kad nebija pieejama vakcīna, bērni ar šo infekciju slimoja un mira, taču pēdējo 30 gadu laikā ārsti gandrīz nekad nav saskārušies ar to.
"Tas bija viens no biežākajiem mirstības rādītājiem bērniem līdz piecu gadu vecumam. Bet tiem, kuri izdzīvoja pēc meningīta, viens no biežākajiem garīgās atpalicības iemesliem. Tieši šīs hemofilās nūjiņas meningīti," skaidro Zavadska.
Vecāki mainīja savas domas par vakcināciju, kad bērns komā gulēja intensīvajā terapijā.
"Bērniņš ilgi cīnījās par savu dzīvību... Vēl viens ir jaunāks, to sākts vakcinēt, un viens ir vecāks, to arī [sapotēja]. Viens mazs dūriens varētu novērst ciešanas bērnam.
Un mēs vēl nezinām, kāds būs iznākums. Žēl, ka tas nāk tādā ceļā," sacīja pediatre.
Nav zināms, kādas sekas uz veselību atstās šī infekcija.
Vakcīna pret hemofilo nūjiņu iekļauta kombinētajā potē, ko zīdaiņi saņem divu, četru un sešu mēnešu vecumā.
Ja vecāki no tās atsakās, no 14 gadu vecuma pusaudzis pats var izlemt par vakcināciju, atļauju neprasot.