Šodienas redaktors:
Marina Latiševa

"Stūra mājas" turpmākai darbībai nepieciešama 700 000 eiro investīcija

Bijusī Valsts Drošības komitejas jeb "Stūra mājas" ēka.
Bijusī Valsts Drošības komitejas jeb "Stūra mājas" ēka. Foto: Edijs Pālens/LETA

Tetera nama jeb "Stūra mājas" turpmākai darbībai nepieciešama 700 000 eiro investīcija, lai nodrošinātu drošu apmeklētāju uzņemšanu, preses konferencē pastāstīja Latvijas Okupācijas muzeja direktore Solvita Vība.

Lielākā problēma pašreiz esot saņemtais brīdinājums, ka ēkai jāveic noteikti būvdarbi līdz 2024.gada 7.maijam, lai apmeklētājiem tajā uzturēties būtu droši.

Vība skaidroja, ka muzejs nevēlas pamest ēku pēc 2024.gada 7.maija, tādēļ ir nepieciešami 700 000 eiro, lai veiktu prasītos būvdarbus.

Viņa norādīja, ka biedrībai šāda finansējuma nav, līdz ar to jārod risinājums, lai varētu kultūrvēsturisko ēku saglabāt valsts īpašumā un arī to attīstīt.

Okupācijas muzeja direktore norādīja, ka īpašuma telpas tiek aktīvi izmantotas un šogad muzejs jau sagaidīja vairāk nekā 30 000 apmeklētāju.

Vība atgādināja, ka sākotnēji ēkai tika meklēti nomnieki, bet valdība lēma to saglabāt kā valsts īpašumu. Viņa norādīja, ka, kopš ēka ir valsts īpašums, tā nav tālāk attīstīta.

VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) valdes priekšsēdētājs Renārs Griškevičs norādīja, ka patlaban biedrība izmanto aptuveni 8% no mājas telpām, tādēļ jautājums esot aktuāls, jo nozarei jābūt skaidram redzējumam, kāda būs ēkas tālākā attīstība.

Griškevičs skaidroja, ka šī 700 000 eiro investīcija ir īstermiņa risinājums, kura ietvarā tiktu atjaunots pagalma pārsegums, kā arī nodrošināta ugunsgrēku risku novēršana.

Pēc Griškeviča skaidrotā, ēkas telpas esot piedāvātas valsts pārvaldei un Rīgas domei, bet neviena no iestādēm nav izrādījusi interesi.

VNĪ pārstāvis norādīja, ka pēdējais risinājums, lai saglabātu muzeja funkcijas, ir ēkas atsavināšana ar ilgtermiņa nomu pašam muzejam, kas nodrošinātu muzejam prognozētību un pieeju.

Savukārt Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes vadītājs Juris Dambis skaidroja, ka valdība ir spērusi veiksmīgu soli, pasakot, ka ēku vajag saglabāt valsts īpašumā, bet tagad esot jāmēģina atrast labāko finansiālo scenāriju.

Vība arī skaidroja, ka telpu īrnieki neplāno pārņemt lielāku ēkas apjomu un, neformāli vedot pārrunas ar citām institūcijām, ir pamanīta arī citu institūciju interese telpu izmantošanā.

Jau ziņots, ka Kultūras ministrija noslēgusi 149 143 eiro vērtu līdzdalības līgumu ar Latvijas Okupācijas muzeja biedrību, liecina informācija KM tīmekļvietnē.

Biedrībai būs jānodrošina Latvijas Okupācijas muzeja pamatfunkciju īstenošana tā apsaimniekotajās telpās un izstādes "Stūra māja. Lieta Nr.1914/2014" satura uzturēšanu ēkā. Tāpat biedrība apņēmusies nodrošināt muzeja krājuma saglabāšanu, ekspozīciju un izstāžu uzturēšanu un papildināšanu, kā arī sniegt izglītības nodaļas pakalpojumus skolotājiem un skolēniem.

LETA jau ziņoja, ka VNĪ saņēmusi Stūra mājas tehniskās apsekošanas atzinumu, kas norāda uz ēkas drošas ekspluatācijas riskiem. Atzinumā norādīti gada laikā veicamie neatliekamie darbi, kā arī rekomendēta ēkas kapitāla pārbūve tuvāko trīs līdz piecu gadu laikā.

Saskaņā ar atzinumu, ēkas kapitālā pārbūve ir veicama trijos līdz piecos gados un atzinumā aplēstās īpašuma kapitālas pārbūves provizoriskās izmaksas ir vismaz 13,83 miljoni eiro bez pievienotās vērtības nodokļa, kas var mainīties atkarībā no nama turpmākā pielietojuma.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu