Bēgļu ģimenes Sīrijas nometnēs lūdz ziedojumus, stundām ilgi filmējoties tiešraidēs platformā "TikTok", kamēr uzņēmums saņem līdz pat 70% skatītāju dāvinājumu, atklāj raidsabiedrības BBC izmeklēšana.
Bērni stundām ilgi filmējas tiešraidēs sociālā medija "TikTok" lietotnē, lūdzot skatītājiem "digitālās dāvanas", kuras pēcāk var apmainīt pret naudu.
"Digitālās dāvanas", ko bēgļi lūdz, ir virtuālas, taču tās skatītājiem otrpus ekrāniem maksā reālu naudu, un dāvanu vērtību var vēlāk apmainīt pret skaidru naudu. Tiešraižu skatītāji sūta kā digitālas rozes, kas maksā dažus centus, tā virtuālus lauvas, kas maksā aptuveni 515 eiro, tādā veidā materiāli apbalvojot satura veidotājus.
Veidojot tiešraidi, stundā var nopelnīt nedaudz vairāk par 1000 eiro, tomēr noskaidrots, ka nometnēs dzīvojošie bēgļi saņem tikai nelielu daļu no šīs summas.
"TikTok" paziņoja, ka šāda veida saturs platformā nav atļauts, un norādīja, ka tā komisijas maksa no ziedojumiem ir ievērojami mazāka par 70%. Taču tajā pašā laikā uzņēmums atteicās norādīt precīzu summu.
Ekspluatīvā ubagošana
Šī gada sākumā "TikTok" lietotāju profilos arvien aktīvāk izplatījās Sīrijas nometnēs esošo bēgļu ģimeņu tiešraides, kuras no dažiem skatītājiem izpelnījās atbalstu, bet no citiem - bažas par krāpniecību.
BBC noskaidroja, ka Sīrijas ziemeļrietumu nometnēs šo tendenci veicināja tā sauktie "TikTok" starpnieki, kas nodrošināja ģimenes ar telefoniem un aprīkojumu, lai tās varētu filmēt tiešraides.