Francijas izsoļu nams nācis klajā ar stāstu par to, kā 2000 eiro vērta ķīniešu vāze tika pārdota par 8 miljoniem eiro, kā rezultātā eksperts zaudēja darbu un pārdevējs tika traumēts, vēsta medijs "The Guardian".
"Tas ir traki." Pasauli pāršalc stāsts, kā 2000 eiro vērtu ķīniešu vāzi pārdeva par 8 miljoniem eiro
Notikums vienam no izsoles rīkotāja ekspertiem ir izmaksājis darbu, jo pēc ķīniešu vāzes pārdošanas par teju 8 miljoniem eiro, tika iegūta informācija, ka tās patiesā vērtība bija 2000 eiro.
"Eksperts kļūdījās. Vienai personai pret 300 ieinteresētajiem Ķīnas pircējiem nevar būt taisnība. Viņš strādāja pie mums. Viņš pie mums vairs nestrādā. Galu galā tā bija nopietna kļūda," stāsta izsoļu nama vadītājs Žans Pjērs Osenāts.
Neparastais stāsts aizsākās šā gada sākumā, kad kāda ārzemēs dzīvojoša francūziete nolēma pārdot mēbeles un dažādus priekšmetus no savas mirušās mātes mājām Bretaņā.
Uzticot Ostenātam pārdošanu, vāze, kas piederēja viņas vecmāmiņai, tika iesaiņota, nosūtīta uz Parīzi un nodota "mēbeļu un mākslas darbu" izsolē 200 partiju apmērā, no kurām neviena vērtība nebija lielāka par 8000 eiro.
Pagājušajā sestdienā vāze atradās uz izsoles galda. Tās aptuvenā cena no 1500 līdz 2000 eiro atspoguļo eksperta uzskatu, ka tas ir 20. gadsimta dekoratīvs priekšmets, nevis rets artefakts.
Osenats sacīja, ka viņa aizdomas, ka vāze nav 8 miljonus vērta radās, kad katalogs nonāca tiešsaistē un uz pirmsizsoles izstādi 15 dienas pirms pārdošanas bija ieinteresēti 300 līdz 400 pircēju.
"Viņi ieradās ar lampām un palielināmajiem stikliem, lai to aplūkotu. Acīmredzot viņi kaut ko redzēja. Bija tik daudz reģistrāciju, lai piedalītos izsolē tiešsaistē, tāpēc mums tā bija jāpārtrauc. Tajā brīdī mēs sapratām, ka kaut kas notiek," sacīja vīrietis.
Sākotnēji izsoļu nama darbinieki negaidīto interesi saistīja ar franču ķīniešu kopienas aizraušanos ar Ķīnas mākslu un vēsturi.
Saskaroties ar milzīgu interesi, izsoli rīkotāji nolēma neļaut tiešsaistes pieteikums, un pircēju skaits tika ierobežots līdz 30. Katram bija jāiemaksā 10 000 eiro depozīts, lai piedalītos.
Gandrīz tiklīdz vāze parādījās, sākās izmisīga solīšana. Strauji auga arī likmes – no 100 000 eiro līdz 8 miljoniem.
"Ja tā būtu pārdota par 150 000 eiro, tas būtu kaut kas, bet 7,7 miljoni eiro ir kas cits," saka izsoles nama vadītājs.
Pircējs solīja pa telefonu, jo dzīvo Ķīnā. Tiek uzskatīts, ka vāzē, kurā attēlots pūķis un mākonis, daži šķietami ir pamanījuši 18. gadsimta Ķīnas imperatora Cjaņluna zīmogu, kas ir svēts simbols.
Izsoļu nama vadītājs saka: "Tas ir traks stāsts. Diezgan netipisks."