Apkures sezona šogad sākas lēni. Kā sagaidīt brīdi, kad radiatoros līksmi ieburbuļos karstais ūdens? Tiem, kuriem mājās ir centralizētā apkure, nekādi tropi gan nedraud tik un tā, jo Ekonomikas ministrija lēmusi, ka apkures temperatūra šosezon būs +19 grādi, tiks samazināta arī karstā ūdens temperatūra. Kā komfortablāk pārziemot? Aptaujāju cilvēkus ar dažādām salības pakāpēm.
Kā sasildities aukstā mājā? Vērtīga pieredze un trakas idejas (4)
Jāteic, ka salšanas jautājumos mūsu vidū vienprātības nav. Daži no apkures turas tālāk kā no grēka – un ne tikai rēķinu dēļ. Baiba, piemēram, ir īsts ronis: "Man jau kuro ziemu istabā ir izslēgti radiatori un logs bieži vēdināšanas režīmā. Un es pati T kreklā un plikām kājām pa grīdu." Arī Viesturu aukstums nebaida: "Neesmu salīgs, domāju, ka izturēšu. Varu arī T kreklā staigāt, kaut vai putenī iziet pastaigāties."
Inita uzskata, ka +19 grādi ir silts: "Man pašlaik mājā 17. Domāju, vai uzvilkt vilnas zeķes, vai iet uz šķūni pēc malkas. Zeķes bija tuvāk."
Kur vienam silti, otram dvēsele nosalst! Ieva, kura dzīvo Francijā, saka tā: "Ja mājās nav vismaz 23 grādi, man ir sajūta, ka ir izsalusi dvēsele. Mums apkure ir vesels ģimenes skandāls, jo Francijā viņiem liekas, ka 18 grādi ir okei. Vienreiz man piegriezās, nopirku mājas zābakus, bezjēgā siltu jaku, satinos šallēs, ak jā, vēl iepirku tvaiku elpojamo mašīnīti, lai vismaz vienreiz dienā ieelpotu siltumu. Tādiem kā man ziemas mēnešos atliek sastingt kā ķirzakai.
Protams, ja vajag, to var pieciest kādu brīdi, bet dvēseles kambaros baigais caurvējš."
Arī Zanei ziema nav mīļākais gadalaiks: "Aukstā telpā es hibernēšu. Sastingšu mazkustīgā bezdomu stāvoklī. Un tā līdz ziedonim."
Kaķis kā termofors
Ziema šogad būšot barga, ziņo mājdzīvnieku īpašnieki.
Mājdzīvnieki rij vienā rīšanā, piebarot nevar. Ai, dievi, dievi, tas tak uz lielu aukstumu, uz kaukšanu un zobu trīcēšanu, vai ne?
— Ilze Andresone 🇺🇦 (@ilze_krii) October 3, 2022
Runājot par mājdzīvnieku uzvedību, domas dalās – daži uzskata, ka kaķi rij vienmēr un tāpēc nav uzskatāmi par uzticamu laika ziņu avotu. Tomēr tas, ka kaķiem aukstums nepatīk, ir fakts, un šajās dienās novērots, ka kaķi meklē siltumu tāpat kā mēs. Egita novērojusi: "Kaķis ir pasācis klēpī līst, laikam salst mazā pūkpakaļa." Bet nav jau nekā jaukāka par klēpī murrājošu draudziņu.
Kā saka kaķa Rodžera draudzene Lauma, kaķis klēpī ir dzīvs termofors.
Runco saimniecei Maijai aukstums ir pilnīgi pieņemams: "Man patīk vēsums. Ziemā cenšos, lai telpās nekad nav vairāk par +18 grādiem. Ja man kādreiz šķiet, ka mājās ir auksts, sağērbjos un eju ārā pastaigāt. Kustības sasilda! Taču jāpiebilst, ka man arī karstā laikā nav problēmu – tad savukārt eju pakarsēties saulītē un izbaudīt karstumu. Tad atnāc mājās un tie +29 grādi istabā šķiet patīkami vēsi. Vienīgā problēma ir mans kaķis Runco, kuru vasarās ir jāatvēsina, bet ziemā – jāsasilda. Jau piecus gadus labi tieku galā ar kaķa komforta nodrošināšanu. Gan jau +19 grādi nebūs katastrofa."
Zeķēs, termoveļā vai pa pliko?
Vecmāmiņu gudrības dzīvo cauri laikiem – tāpat kā viņu adītās zeķes. "Galvenais, lai kājas siltumā, – tas teiciens sevi pierāda katru rudeni," saka Eva. "Ja uzvelku kārtīgas vilnas zeķes, mājās var būt vienalga cik grādu – iekšējais siltums saglabājas. Omītes adītās zeķes man ir zelta vērtībā, un es viņai vienmēr lūdzu, lai ada vēl."
Aija arī domā, ka ziemai cauri mierīgi var tikt ar siltu apģērbu: "Meitai darbam nopirkām elegantus "ofisa zābakus". Ir merīnvilnas termoveļa snovošanai, tā arī tiks kvalificēta kā "ofisa veļa". Es strādāju no mājām, un +19 grādi, ja nav visu laiku jāsēž uz vietas, ir okei. Ziemā jāvalkā ziemas drēbes, galu galā kam tad tās domātas. Beidzot varēs novalkāt visus saadītos pončo, džemperus, jakas, zeķes..."
Kāds brīnums, ka daudziem izdzīvošanas plāns ziemā saistās ar prātīgu ģērbšanos. Sallija saka: "Vilnas zeķes, legingi, jo tak jau biezāki par zeķubiksēm. Bezrocītis ar augsto apkakli, blūze un silts džemperis. Džemperus ziemai, ko nēsāt mājās, nopirku humpalās par dažiem eiro – pavisam labus. Un termofors gultā arī ir normāls risinājums."
Indras metode: "Ģērbjos kā kāposts: ja paliek silti, ir ko noģērbt. Krājumā vienmēr ir vairākas adītas jakas – solīdākas un mazāk solīdas, atkarībā, kur jādodas."
Vaira ada pati: «Adu vilnas jakas un džemperus, jo veikala cenas vienā piegājienā nav tik pieņemamas, kā to pašu summu iztērēt adījumu projektos.
Šogad pirmo reizi mūžā nopirku termoveļu."
Egita stāsta: "Šodien esmu birojā, sēžu mētelī. Nezinu, vai citur tā var. Ja nevarētu, meklētu garo, silto termoveļu, ko zem kleitas pavilkt. Zeķubikses ar pūku iekšā jau iepazinu 2010. gadā. Visam ir risinājumi."
Nu, jāteic, ar tiem risinājumiem ir dažādi – siltā veļa visiem neder. Lūk, ko Tekla saka: "Man tikai viena nelaime – patīk gulēt plikai. Vienmēr ar šausmām skatos filmas, kā cilvēki pidžamās, halātos lien gultā. Vēl aube galvā un apsējs uz acīm, lai mēness gaisma netraucē. Bet, neko darīt, tagad būs jāģērbjas nopietni..."
Kā pašikot ar grādiem un aizmigt siltā gultiņā
Dažādi tehniski risinājumi, protams, šobrīd ir pretrunā ar taupīšanas pasākumiem, uz kuriem mūs rosina pilnīgi viss. Tomēr, kamēr novembra rēķini vēl nav ieradušies, ir vērts izmēģināt šādus tādus gadžetus.
Guntis cer tikt pāri +19 grādu robežai: "Mūsu mājā liks siltumskaitītājus – tā sauktos alokatorus. Tad nu ceru, ka varēs "pašikot" un ar regulatoru uzgriezt to iecienīto +21 grādu. Varbūt nebankrotēšu... Darbā droši vien būs jātur kāds lieks džemperis."
Una par rēķiniem arī šobrīd cenšas nedomāt: "Man ir boilers, tāpēc karstā ūdens temperatūra neuztrauc. Mājās beidzamās dienas visu laiku ir ieslēgts eļļas radiators – par rēķinu padomāšu pēc tam! Kājās velku vilnas zeķes un tinos vilnas pledā, bet darbā īsti tā nevaru. Vispār diez kas nav..."
Egita par rēķiniem domā gan, un ir veidi, kā iespējams ietaupīt, no visiem dzīves prieciņiem tomēr neatsakoties: «Dušā ūdeni tecināt? Karsto? Man ir boilers – viss ir iespējams.
Līdz paģībsti pie elektrības rēķina saņemšanas.
Es gan malacis, septembrī par 30 kwh mazāk elektrību notērēju nekā augustā. Tomēr "tā lampiņa jau neko netērē" tērē gan. Tieši bez vajadzības spīdošo lampiņu slēgšana ārā būs šo ietaupījumu radījusi, jo nekas daudz cits nemainījās. Ā, nu vēl instrukcija bērniem dušoties ātri, nevis 30 minūtes tecināt ūdeni tāpat vien."
Laimas atklājums ir elektriskais sildāmpalags: "Pirms lienu migā, ieslēdzu uz lielāko siltumu. Kad laižos siltā gultā, burtiski pārņem laimes sajūta, siltums, kas apņem, rada smaidu un ķermenis burtiski atslābst. Pēc tam elektronisko palagu izslēdzu. Tieši ielaišanās siltā gultā ir viens no dienas labākajiem notikumiem, kad aizmirstas kreņķi un saprotu, ka viss ir laicīgs un pārejošs. Arī aukstums."
Tekla balstās uz senču gudrībām: "Atceros, bērnībā mamma mums pirms gulētiešanas katram bērnam gultā ielika cepeškrāsnī sasildītu, dvieļos ietītu karstu ķieģeli, vēlāk jau uzradās arī termofori. Nez vai tādi arī tagad kaut kur nopērkami... Vakar, joka pēc, izmēģināju interneta dzīlēs izlasītu padomu: uz metāla plātnes uzliku trīs mazās apaļās tā sauktās kapu svecītes, aizdedzināju un virsū uzliku vienu keramikas puķu podu, bet tam virsū – otru. Varbūt tas tāds placebo, bet vakarā, skatoties krimiķi, drēgnajā istabā bija patīkami silti. Ķieģeli gultā gan neieliku. Nekas, izdzīvosim, tā sacīt, "ļiš bi ņebilo voini!" (lai tikai nebūtu kara)."
Karsti vīrieši, ugunīgas sievietes un citi risinājumi
Idejas, kā sagaidīt apkures sezonu un kā izdzīvot līdz pavasarim, ir dažādas – un karstajiem latviešiem ne tikai vilnas zeķes un siltā veļa ir padomā. Piemēram, pilnīgi nesaistīti saņēmu atbildes no Evijas un Māra. Evija teica tā: «Man gultā patīk karsts vīrietis! Vēl der arī karsta vanna. Un pārējā laikā jābraukā ar auto!» Māris savus ziemas plānus ieskicēja principiāli līdzīgi: "Jāatrod kāda ugunīga dāma, tad jau pārziemos!" (Evija un Māri, man šķiet, jums jāsatiekas!)
Anija cauri ziemai izdejos: "Vēss laiks, iekšā sēžot nekustīgi, man nepatīk (ārā kustoties gan dikti tīk). Bet ietuntulēšos savā džemperkleitā, ja būs par aukstu, slēgšu sildītāju un reizi pusstundā celšos kājās, slēgšu iekšā pozitīvo "Spotify" listi un ar kādu dziesmu aktīvi pakustēšos!» Savukārt Kristīnei cīņai ar aukstumu ir cita pieeja: "Audzēt speķi!"
Ideja tiem, kuriem elektrība pa lēto, bet draud dulls apkures rēķins pic.twitter.com/tV7InOjG9Y
— N.R. 🏴☠️ (@normis) September 7, 2022