Gadsimtiem ilgi šī vieta stāvēja neaiztikta, un pasaule ārpus Meksikas pilsētas Sanmigelas de Aljendes par to neko nezināja, līdz 2000. gadu sākumā Meksikas arheologu komanda sāka šo vietu pētīt. Veicot izpēti, arheologi atrada sievietes skeletu, kas vecāks par pašām celtnēm un var liecināt par iespējamu matriarhātu 400. gadu pirms mūsu ēras, vēsta raidsabiedrība BBC.
Vietējie jau sen zināja par piramīdām
No attāluma pelēkās vulkānisko iežu piramīdas un to apkārtnes akmens mūri izskatījās kā kaut kas, ko daba ir darinājusi pati. Akmeņu piramīdas, kas atradās Jaunavas ielejā, aptuveni 48 kilometru attālumā no Sanmigelas de Aljendes Meksikas centrālajā augstienē, saplūda ar sauso, izžūstošo ainavu kā nelieli kalnu masīvi.
Tomēr, pietuvojoties tuvāk lielākajai no trim piramīdām, nebija šaubu, ka tā ir cilvēka veidota. Vienādu pakāpienu kāpnes, kas iemūrētas cietajā, tumšajā piramīdā, acīmredzot būvējis prasmīgs mūrnieks. Pārējās divas mazākās piramīdas arī nepārprotami ir cilvēka darinātas. Šīs piramīdas uzceltas sen izmirušas civilizācijas laikā.
Vietējie iedzīvotāji jau sen zināja par piramīdām, kas atrodas ārpus pilsētas. Daži baumoja, ka akmens piramīdās apglabāti miruši cilvēki, bet citi runāja par apslēptu zeltu. Kapu racēji bija izlaupījuši būves un pat mēģinājuši tās uzspridzināt ar dinamītu, taču nav ziņu par to, vai viņi atrada kādu bagātību.
Vietējais antropologs Alberts Kofī 2011. gadā sāka vadīt ekskursijas arheoloģijas interesentiem. "Šis ir Trīspadsmit debesu nams, ko aptuveni 540. gadā pēc Kristus dzimšanas uzcēluši cilvēki, kas tajā laikā šeit dzīvoja," stāstīja Kofī.