23. septembrī Krievijas okupētajās Doneckas, Luhanskas, Zaporižjas un Hersonas apgabalu daļās sākās "referendumi" par pievienošanos Krievijai. Iestudēti, iepriekš izplānoti un starptautiski neatzīti, tie turpinājās līdz 27. septembrim, kad okupanti paziņoja par pārliecinošu iedzīvotāju vēlmi pievienoties agresorvalstij. Patiesībā okupanti šo piecu dienu laikā ķērās pie katra salmiņa, cenšoties tiem likt izskatīties īstiem – tas nozīmēja arī teroru, piespiešanu un brutālu rezultātu viltošanu.
Medijs "Deutsche Welle" sazinājās ar dažiem iedzīvotājiem Ukrainas okupētajās teritorijās, kuri stāsta, ka okupanti lika cilvēkiem "balsot" uz ielām, improvizētos vēlēšanu iecirkņos un pat ieradās viņu mājās.
Atteikšanās piedalīties nozīmēja riskēt ar savu dzīvību, pauda iedzīvotāji, norādot, ka tā dēvētajām vēlēšanu komitejām vienmēr līdzās bija bruņoti Krievijas karavīri.
Ar šaujamieroci norādīja, kā balsot
"Divas sievietes un trīs Krievijas karavīri ar šautenēm man vaicāja, vai es balsošu," atminas sieviete, kura dzīvo kādā ciematā netālu no Melitopoles Zaporižjas apgabalā.
Sieviete viņiem esot vaicājusi, vai viņai ir izvēle. Visi klusēja.
"Man bija jāieliek krustiņš tur, kur viņi norādīja ar šautenes stobru," stāsta sieviete.
Viņa nevēlējās balsot, tomēr to esot izdarījusi, jo baidījās, ka okupantu armijā tiks iesaukts viņas 35 gadus vecais dēls.
"Par laimi, mans vīrs un dēls tajā brīdī strādāja uz lauka. Es negribu, lai viņi paņem manu dēlu, viņš ir sarakstā," raudot atklāja sieviete.
Ievāc vietējo iedzīvotāju datus
Saraksti ir vēl viens drauds okupēto teritoriju iedzīvotājiem, norāda Ukrainas vēlēšanu komisijas vadītājs Aleksejs Košeļs.