Daudz tiek runāts par šī gada ziemu un elektroenerģijas krīzi, kas būtiski ietekmēs ikvienu Latvijas iedzīvotāju. Tiek uzskatīts, ka joprojām lētākais variants siltumapgādes nodrošināšanai būtu izmantot mūsu pašu koksnes šķeldu, taču - vai tās reāli pietiks? Komentāru par enerģētiskās koksnes resursiem Latvijas mežos, meža stāvokli un kas būtu labākais risinājums siltumapgādes nodrošināšanai nākotnē, sniedz Mežzinātnes institūta "Silava" direktors Jurģis Jansons.
Tā kā ne tikai Latvijā, bet arī ārzemēs arvien vairāk jomas speciālistu pāriet no gāzes uz šķeldas apkures katliem, jau iepriekš tika prognozēts, ka, turpinot to eksportēt, būs novērojams būtisks šķeldas cenas pieaugums, kas, protams, ietekmēs siltumenerģijas tarifu kāpumu.
Ar īpaši augstiem apkures rēķiniem jārēķinās īpaši tām pašvaldībām, kas siltumapgādi nodrošinās ar gāzi, un tam par iemeslu galvenokārt ir Krievijas iebrukums Ukrainā. Valdība ir vienojusies par to, kādā veidā tiks samazināts energoresursu patēriņš dzīvojamo māju telpu apkures nodrošināšanai, bet, kā tieši paies šī apkures sezona, - rādīs tikai laiks.
Lai arī teikts, ka enerģētiskās koksnes resursu Latvijā netrūkst, eksports ietekmē cenas palielināšanos un neapšaubāmi cieš Latvijas vietējais iedzīvotājs.
Enerģētiskās koksnes resursi Latvijas mežos
"Nešaubīgi, enerģētiskās koksnes resursi Latvijas mežos, grāvjos, aizaugušās ceļmalās un lauksaimniekiem liekās nemeža zemēs ir mērāmi desmitiem miljonu kubikmetru apmērā un pilnībā nodrošinātu mūsu pašmāju vajadzības ne tikai cilvēku izdzīvošanai, bet arī normālai dzīvei," pauž Jansons.
Šī gada maijā izskanēja pat idejas, ka vajadzētu domāt par koksnes eksporta ierobežojumiem, lai bremzētu cenu pieaugumu vietējā tirgū. Jautājumā par eksporta ierobežošanu Jansons prāto, ka šis būtu starptautisko tiesību juristu lauciņš, lai saprastu, cik Latvijā iespējams protekcionisms no valsts puses. Pagaidām nav pieņemts konkrēts lēmums par ierobežošanu.