"Latvenergo" un Ekonomikas ministrija gan atzīst - Latvijas gadījumā tas neko nemaina, jo "Latvenergo" peļņa arī līdz šim nonākusi valsts budžetā.
"Latvenergo" jau pieder valstij, un visas dividendes ir valsts rīcībā. Mūs tieši šis regulējums tik daudz neietekmē," norāda uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Čakste.
"Ekspertu līmenī mēs vērtējam, cik tas attieksies uz "Latvenergo", bet kopumā jāsaka, ka šis mūsu ieskatā nav tas veiksmīgākais pasākums, kas dotu tieši Latvijai būtisku ieguvumum" vērtē Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks Edijs Šaicāns piebilst.
"Latvijas gāzes" rekordpeļņu pārdale neskars
Rekordaugstu peļņu šogad ieguvis ne tikai "Latvenergo", bet arī Krievijas "Gazprom" daļēji piederošā "Latvijas gāze". Krievijas izraisītā kara Ukrainā dēļ gāzes cena kāpa, kā rezultātā kompānija pirmajos sešos mēnešos nopelnījusi gandrīz 85 miljonus eiro, kas vairākkārtīgi pārsniedz citu gadu pirmā pusgada rādītājus.
Tā kā "Latvijas gāze" ir tikai tirgotājs, nevis gāzes ieguves vai pārstrādes uzņēmums, tās peļņu regulējums esošajā versijā neskars. Ekonomikas ministrija vēl vērtēšot, vai ieteikt komisijai izmaiņas, lai peļņas pārdale attiektos arī uz "Latvijas gāzi".
"Lai saprastu komisijas jēgu tam regulējumam, ir jāsaprot arī šie pamatojošie dokumentu. Tāpēc ir svarīgi, ka šobrīd kolēģi strādā ar komisijas ekspertiem, mēģina saprast, kāpēc tieši šāds piedāvājums ir nācis no viņu puses," norāda Šaicāns.
Enerģētikas eksperts Juris Ozoliņš tikmēr uzskata, ka "Latvijas gāzes" neiekļaušana regulējumā esot saprotama, un iesaka Latvijai kompānijas peļņu neaiztikt. Viņš norāda - lai gan pirmais pusgads "Latvijas gāzei" bijis finansiāli veiksmīgs, nevar zināt, kā situācija turpināsies. Kompānijai vajadzēšot naudu, lai turpmāk spētu iepirktu gāzi.