Šodienas redaktors:
Kārlis Melngalvis
Iesūti ziņu!

Fasādes siltināšana: ieteikumi un padomi, kā to labāk paveikt

Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Šobrīd inflācijas ietekmē ir vērojams straujš siltumenerģijas tarifu cenu pieaugums, tādēļ ir būtiski domāt par jauniem – dabai draudzīgākiem – veidiem, kā šos ikmēneša izdevumus ievērojami samazināt, vienlaikus saglabājot komfortu. Fasādes siltināšana ir viens no efektīvākajiem siltumenerģijas taupīšanas veidiem. Taču – ar ko sākt un ko ņemt vērā, ķeroties klāt siltināšanas darbiem, lasi rakstā!

Kādēļ ir tik svarīgi veikt ēkas fasādes siltināšanu?

Siltumizolācija uzlabo ne vien iekštelpu klimatu, bet arī pasargā ēkas konstrukcijas no dažādu ārējo apstākļu ietekmes, vienlaikus paaugstinot kopējo nekustamā īpašuma vērtību. Turklāt ir pierādīts, ka nesiltinātai mājai siltuma zudums ir par aptuveni 35% lielāks, apkures sezonā veidojot ievērojamu izmaksu apjomu.

Ēkas fasādes siltināšanas un apdares darbus iesakām uzticēt fasāžu siltināšanas sistēmas ekspertiem, jo tas nebūt nav vienkārši paveicams uzdevums. Vispirms māja no ārpuses tiek siltināta ar siltumizolācijas plākšņu kārtu, pēc tam virsū tiek klāta armējoša aizsargkārta un tad seko dekoratīvās apdares uzlikšana.

Fasādes siltināšanas darbi – ar ko sākt?

Publicitātes foto

Neatkarīgi no tā, vai ēka ir jaunbūve vai jau renovēta māja, pirms siltināšanas darbu uzsākšanas ir jāveic fasādes sienu novērtējums, kas sastāv no:

  • virsmas saķeres spējas un plaknes novērtēšanas, ko nosaka, pie siltināmās sienas ar līmjavu pielīmējot siltumizolācijas materiāla gabaliņu. Javai 7 dienas ļauj izžūt un tikai tad pārbauda virsmas saķeri. Tā ir laba, ja izolācijas materiāla gabaliņu nevar noraut un tas tiek sabojāts.

  • faktoru, kas uz fasādes sienas rada labvēlīgu vidi mikroorganismiem, izvērtēšanas. Aļģes un pelējuma sēne nelabvēlīgi ietekmē visu būvi kopumā. No kaitnieciskajiem mikroorganismiem var atbrīvoties, izmantojot gan mehāniskus, gan arī ķīmiskas iedarbības līdzekļus.

  • siltināmās plaknes novērtējuma veikšana pa vertikālo un horizontālo asi. Ja plaknes novirzes ir lielākas par 15 – 20 milimetriem, ar papildu apmetuma kārtu veic sienas līmeņa korekcijas.

Siltumizolācijas materiāli – kādus labāk izvēlēties?

Ēkas siltināšanu var veikt gan no ārpuses, gan arī no iekšpuses. Sienu siltināšana no iekšpuses paredz, ka izmaksu ziņā apdares atjaunošana varētu būt lētāks risinājums, taču tiek samazināta dzīvojamā platība.

Pamatā fasādes siltināšanai izmanto vati vai putu materiālus. Ja Tev ir svarīgs komforts apvienojumā ar rūpēm par vidi, iesakām izvēlēties kādu no ekoloģiskajiem siltumizolācjias materiāliem. Lūk, daži no tiem:

  • Ekovate – tas ir dabīgs, brīvi elpojošs siltumizolācijas materiāls, kas tiek iegūts no dabīgās celulozes šķiedras – pārstrādājot makulatūru. Siltinot mājokli ar ekovati, telpās tiek nodrošināts veselīgs mikroklimats.

  • Minerālvate – tas ir elastīgs un pilnībā nedegošs siltumizolācijas materiāls, kam piemīt laba skaņas absorbācijas īpašības, turklāt, salīdzinot ar citiem materiāliem, minerālvate put mazāk.

  • Kokšķiedras plāksnes tiek izgatavotas no dabīgās skujkoku šķiedras. Šim materiālam ir augsta izturība, tādēļ to ir droši izmantot arī ēku fasāžu siltināšanai, turklāt ir garantēta aizsardzība pret dažādiem ārējiem apstākļiem – vēju, trokšņiem, putekļiem u.c.

Uzmanība jāpievērš arī fasādes apdarei

Neapšaubāmi, ir svarīgi pievērst uzmanību arī fasādes izskatam, jo tā ir ēkas redzamākā daļa. Fasādes apdarē tiek izmantots gan ģipsis, gan šķiedrcements, koks un pat plastmasa. Fasādes apdares materiāli ir pieejami daudzveidīgā un plašā klāstā. Iesakām konsultēties ar speciālistiem, lai atrastu optimālāko risinājumu fasādes siltināšanai.

Vairāk par energoefektīviem un dabai draudzīgiem risinājumiem, kas ļauj samazināt izdevumus, lasi Vivus sagatavotajā rakstā – Energoefektīva māja: kā saimniekot gudrāk šā brīža mainīgajos apstākļos.

Uz augšu