Šodienas redaktors:
Pauls Jānis Siksnis
Iesūti ziņu!

"Latvenergo" skaidro, kas visvairāk ietekmē augsto elektrības cenu (3)

Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: Pixel-Shot/Shutterstock

Jūlijā un augustā tika piedzīvota rekordaugsta biržas "Nord Pool" elektroenerģijas cena. To ietekmē karstuma periods un ārkārtīgi dārgie fosilie resursi visā Eiropā, AS "Latvenergo" tirgus apskatā skaidro kompānijas Enerģijas vairumtirdzniecības direktors Guntis Lūsis.

Viņš pauž, ka lai arī ir piedzīvotas augstas "Nord Pool" cenas, pašos pamatos vienota birža Eiropā ir uzbūvēta tā, lai atrastu lietotājam zemāko iespējamo elektroenerģijas ražotāju piedāvājumu grozu.

Lūsis skaidro, ka jūlijā un augustā ir ļoti ierobežota hidroresursu pieejamība visā kontinentā, ieskatot Daugavu, dabā vējš samazinās, kad karstās gaisa masas ir nekustīgas, saules paneļi saražo mazāk dūmakainās karstās dienās, rekordaugsta gāzes un ogļu cena pasaulē, atomstaciju izstrādi ierobežo nepietiekama dzesēšana, pārvades jaudas mazina plānotie remontdarbi, kā arī pieaudzis pieprasījums pēc gaisa kondicionēšanas.

Nepatīkamais rezultāts, kas izriet no minētajiem faktoriem visā Eiropā - Baltijā, Ziemeļvalstīs, Centrālajā un Rietumu reģionā -, ir elektroenerģijas ražošanas deficīts un jāpieslēdz arvien dārgāki ražotāji.

"Analizējot cenu līmeņus Eiropas reģionos, redzams, ka piedāvājuma un pieprasījuma līknes satiekas pie ogles un dabasgāzes ģenerētās elektrības aktuālā izmaksu līmeņa.

Ogles un dabasgāzes globālais cenu līmenis ir rekordaugsts, un tomēr šie ģeneratori visā Eiropā sniedz zināmu cenu stabilitāti, izvairoties no ekstrēmām eskalācijām," atzīmē Lūsis.

Viņš pauž, ka aizvadītajās trijās nedēļās no atjaunojamajiem resursiem Baltijā vēja izstrāde samazinājusies par 27%, saules izstrāde nedaudz pieauga par 6%, bet Daugavas hidroelektrostaciju kaskādē ūdens pietece samazinājusies par 23%.

"Tuvākās nedēļas joprojām solās būt karstas. Katram no mums ir jāvērtē - lietotājam - kur ietaupīt, ražotājam - kā pārvarēt izaicinošus režīmus," norāda "Latvenergo" eksperts.

Kā ziņots, Baltijas valstīs jūlijā sasniegta vēsturiski augstākā elektroenerģijas cena. 2022. gada jūlijā elektroenerģijas vidējā cena Latvijas tirdzniecības apgabalā sasniedza 304,96 eiro par megavatstundu (MWh), kas salīdzinājumā ar jūniju ir pieaugums par 39,7%, bet salīdzinājumā ar pagājušā gada jūliju - 3,5 reizes.

Augustā cena turpinājusi pieaugt.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu