Meža ugunsapsardzību visos mežos neatkarīgi no īpašuma veida un piederības veic Valsts meža dienests (VMD). Meža ugunsapsardzības sistēma ir veidota tā, lai pēc iespējas ātrāk tiktu atklāts un ierobežots meža ugunsgrēks.
"Vienīgais izņēmums, kur uz meža ugunsgrēku pirmie dodas Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) pārstāvji ir Rīgas, Jūrmalas un Daugavpils pašvaldību teritorijas," portālam "Apollo.lv saka VMD Meža un vides aizsardzības daļas vadītāja vietnieks Zigmunds Jaunķiķis.
Lai laikus konstatētu vietu, kur izcēlies meža ugunsgrēks, meža ugunsnedrošajā periodā no meža ugunsnovērošanas torņiem pastāvīgi tiek veikta apkārtnes novērošana. Pēc VMD datiem 181 šāds tornis ir izvietots pa visu Latviju. Pirmais ugunsnovērošanas tika uzcelts 1898. gadā Ikšķiles mežniecības teritorijā, vienā no Pārogres kalniem.
VMD ziņo, ka lielākā daļa (80% meža ugunsgrēku) tiek atklāti trīsdesmit minūšu laikā no to izcelšanās brīža, un uz ugunsgrēka vietu tiek izsūtīta attiecīgās meža ugunsdzēsības stacijas automašīna ar meža ugunsdzēsēju komandu. Operatīvi likvidējot meža ugunsgrēku, uguns skartā platība nepārsniedz 0,5 hektārus.
"Lielajiem mežu īpašniekiem, kuriem meža platība ir vairāk nekā 5000 hektāri, pēc normatīvajiem aktiem ir jāiesniedz ugunsdrošības preventīvo pasākumu plāns," skaidro Jaunķiķis. Plānā jābūt norādītai informācijai par ceļiem, braucamajām stigām, minimizētās joslas, ūdens ņemšanas vietas, apgriešanās laukumi u.c. faktoriem.
Latvijā ir pieci lielo mežu īpašnieki: Latvijas valsts meži (LVM), SIA "Rīgas meži", Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centrs, "Meža pētīšanas stacija" un Dabas aizsardzības pārvalde (DAP).
Runājot par ceļiem un piekļuves šīm teritorijām, VMD speciālists saka: "Situācijas mums ir dažādas. Ir vietas, kur nav problēmu. Ir arī vietas, kur šie jautājumi risinās smagnējāk. Tas ir atsevišķas vietās, kas atrodas DAP pārraudzībā. Ir vietas, kur šī ir problēma, sevišķi Ziemeļkurzemes pusē."
FOTO: Ugunsgrēks Ķemeru Nacionālajā parkā (2018. gads)
FOTO: Ugunsgrēks Garkalnes mežos (2021. gads)
FOTO: Ugunsgrēks Ādažu poligona teritorijā (2018. gads)
Raksts tapis sadarbībā ar PEFC.