Tomēr šovasar "Latvijas gāzē" būtiski mainījās spēku samērs. Jūnijā Saeimas vairākums nobalsoja, ka Krievijas un Baltkrievijas uzņēmumiem nedrīkst būt būtiska līdzdalība nacionālai drošībai nozīmīgās kapitālsabiedrībās. Attiecīgi šādi akcionāri zaudē balsstiesības arī "Latvijas gāzē".
"Uz "Gazprom" un "Iteru" attiecas Nacionālās drošības likumā noteiktie ierobežojumi par to, ka viņiem tiek liegtas balsstiesības un piedalīšanās "Latvijas gāzes" akcionāru sapulcēs, jo caur šo uzņēmumu tiek realizēta ietekme ["Gaso"]," norāda Ekonomikas ministrijas Juridiskā departamenta direktors Kaspars Lore.
Tas nozīmē, ka uzņēmumā balsstiesības tagad ir fondam "Marguerite", "Uniper" un mazajiem akcionāriem.
Iespējams, tas ļāvis pēdējos mēnešos iekustināt jautājumu par sadales sistēmas operatora "Gaso" pilnīgu nodalīšanu no "Latvijas gāzes". To jau pirms vairākiem gadiem nesekmīgi piedāvāja akcionārs "Marguerite".
Tomēr "Latvijas gāze" citādāk nekā Ekonomikas ministrija interpretē pēdējās izmaiņas Nacionālās drošības likumā. Uzņēmums ļāvis "Gazprom" piedalīties akcionāru sapulcēs, tajā skaitā 8. augusta sēdē, bet jautājumā par reorganizāciju "Gazprom”"nebalsoja, zināms raidījumam. "Itera Latvija" gan akcionāru sapulcēs nepiedalījās.
Ministrijas pārstāvis Lore apliecina, ka, pat tikai reģistrējot "Gazprom" akcionāru sapulcei, "ir pārkāpts likums".
Pagaidām "Gazprom" piedalīšanās nekā nav kavējusi "Gaso" nodalīšanas procesu, taču, kā var izsecināt no "Latvijas gāzes" statūtiem, "Gazprom" pielaišana potenciāli var traucēt nākotnē, jo par reorganizāciju būs jānobalso 85% no sapulcē pārstāvētajiem akcionāriem.
Ja "Gazprom" vēlēsies pasākumu sabotēt, tad balsu var nepietikt.