Šodienas redaktors:
Pauls Jānis Siksnis

Oderas upē Polijā, iespējams, apzināti izgāzts milzu daudzums ķīmisko atkritumu

Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: kosmos111/Shutterstock

Milzīgs daudzums ķīmisko atkritumu, iespējams, apzināti ir izgāzts Polijas upē Oderā. Tas izraisījis tik ievērojamu kaitējumu, ka nepieciešams paiet vairākiem gadiem, lai upe atkal attīrītos, piektdien, 12. augustā, sacīja Polijas premjerministrs Mateušs Moraveckis.

Pēdējo nedēļu laikā upē un tās krastos novērots tonnām beigtu zivju, taču publisks skandāls izcēlies tikai šīs nedēļas beigās.

Moraveckis apsolījis, ka Polijas varasiestādes darīs visu, lai vainīgos sauktu pie atbildības.

"Mēs to tā neatstāsim," uzsvēris premjers feisbukā publicētajā videoierakstā. "Mēs neliksimies mierā, kamēr vainīgie netiks bargi sodīti."

Vācu mediji ziņo, ka Odera, kas iezīmē Polijas un Vācijas robežu, iespējams, saindēta ar dzīvsudrabu, lai gan oficiāli tas vēl nav apstiprināts.

Liels daudzums beigtu zivju, kā arī bebru vispirms tika pamanīts jūlija beigās pie Olavas Polijas dienvidrietumos.

"Polijas Ūdeņu" vadītājs Pšemislavs Daca ceturtdien pavēstīja, ka līdz šim no upes izceltas desmit tonnas beigtu zivju.

Viņš atzinis, ka darīšana ir ar milzīgu ekoloģisko katastrofu.

Tikmēr Vācijas amatpersonas žēlojas, ka poļi, pārkāpjot savstarpējo līgumu, nav kaimiņus nekavējoties informējuši par iespējamo upes piesārņojumu.

Kāda kuģa kapteinis Vācijas iestādes par beigtajām zivīm pirmo reizi informējis tikai 9. augustā.

Polija Oderas attīrīšanā iesaistījusi armiju, bet Zelona Guras zvejnieku apvienība paziņojusi, ka piesārņojuma dēļ aptur upē zveju.

Odera, kas Polijā tiek saukta par Odru, savu tecējumu sāk Čehijā un, šķērsojot Polijas teritoriju, ietek Baltijas jūrā. Tās kopgarums ir 840 kilometri, no kuriem 187 kilometrus tā tek pa Polijas un Vācijas robežu.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu