"Es nekad nebiju domājis un cerējis, ka nonākšu līdz Valsts policijas priekšnieka amatam. Būtiskākais lēmums bija 1991. gada janvārī. Tas bija tas laiks, kad jāpieņem personīgais lēmums uzvilkt Latvijas Republikas policista formu. Uzskatu, ka tas bija būtiskākais lēmums, ko es pieņēmu, jo nevienā brīdī nešaubījos.
Astoņi gadi Valsts policijas priekšnieka amatā ir milzīgs laiks. Esmu ilgākais VP priekšnieks, kāds ir bijis. Tas, ka man jau reizēm parādījās kādas domas, ka varbūt pietiek, tikai ir vajadzīgs tas grūdiens. Tā bija politiskā maiņa, slimība atnāca nesaukta, negaidīta, kad es jau biju projām no darba."
Ķuzis stāsta, ka 2020. gada septembrī sajuta sāpes un diskomfortu, kas sācis uztraukt. Ģimenes ārsts nozīmēja analīzes, taču sajūtas nedaudz pastiprinājās.
"Ģimenes ārsts pieņēma lēmumu, ka jāguļ stacionārā. 23. septembrī nokļuvu Rīgas Austrumu slimnīcā, kur izmeklēja un konstatēja, ka man ir iekaisis žultspūslis, kas arī izteikti parādījās uz sejas. Tas iedarbojās arī uz aknām, kļuvu dzeltens.
Tad bija divas sarežģītas operācijas, ārstējošais ārsts konstatēja, ka ir audzējs aizkuņģa dziedzerī. Šī prognoze no ļoti optimistiskajiem nākotnes plāniem kļuva par realitāti, ka palikuši pāris mēneši.
Otrais variants - ja viss ir ļoti pozitīvi, tad pēc gada varētu domāt, ka kaut kas uzlabosies. Saskaroties ar šo realitāti, tu atkal nonāc tajā situācijā, kur tev jāpieņem lēmums. Tu sāc cīņu par sevi. Bija skaidrs, ka tev neviens lielā mērā nevar palīdzēt, tev pašam jātiek galā. Jātiek galā emocionāli.