Igaunijas valdība ceturtdien nolēma visās publiskās vietās demontēt padomju laika pieminekļus, paziņoja premjerministre Kaja Kallasa.
Igaunija lemj demontēt visus publiskās vietās esošus padomju laika pieminekļus
"Padomju pieminekļi ir jāaizvāc no publiskās telpas, un mēs to izdarīsim pēc iespējas ātrāk", žurnālistiem teica Kallasa, informējot, ka valstī ir 200-400 tādu pieminekļu ar okupācijas varas simboliku.
Pieminekļi piederot pašvaldībām, tādēļ konkrēti demontāžas termiņi un kārtība atkarīga no tām.
Kallasa paskaidroja, ka teritorijas īpašnieks pēc savas iniciatīvas var pārvietot padomju laika pieminekļus un tam nav nepieciešams valdības vai pašvaldības saskaņojums.
Komentējot situāciju ar padomju laika tanka "T-34" pieminekli Igaunijas ziemeļaustrumu pilsētas Narvas pievārtē, pie kura trešdienas vakarā sāka pulcēties cilvēki, jo neoficiāli izskanēja, ka piemineklis tiks pārvietots, Kallasa teica, ka piemineklis pieder Narvai, bet pilsēta neizrādot gatavību to pārvietot, "tādēļ ir skaidrs, ka valdībai jāuzņemas atbildība un jāpārvieto šis un citi pieminekļi ar simbolisku nozīmi".
Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu sabiedriskajai raidorganizācijai ERR sacīja, ka nepieciešamības gadījumā ir jāsasauc parlamenta ārkārtas sēde un "tanks ir jāaizvāc mēneša laikā".
Kallasa uzsvēra, ka nekādā veidā netiek aizliegta kritušo pieminēšana, bet tad ir jādara tam paredzētajā vietā - kapos. "Tanks ir slepkavības ierocis, un arī tagad ar tādiem ieročiem tiek nogalināti cilvēki Ukrainā. Zem Narvas tanka nav kara kapu," piebilda Igaunijas premjerministre.
Jau vēstīts, ka, lai gan trešdienas vakarā pie padomju laika tanka "T-34" pieminekļa Krievijas pierobežā esošās Narvas pievārtē pulcējās cilvēki, kurus satraukusi iespējamā tanka pārvietošana, gan vakars, gan nakts uz ceturtdienu pie pieminekļa pagājusi mierīgi, informēja policijā.
Padomju tanks "T-34" Narvas pievārtē uz postamenta novietots Narvas upes krastā vietā, kur 1944.gada jūlijā upi šķērsoja uzbrūkošais padomju karaspēks. Piemineklis tika atklāts 1970.gadā.
Savukārt naktī uz trešdienu Igaunijas ziemeļaustrumos Auverē tika aizdedzināts ekskavators, kuru pirms tam izmantoja, lai no enerģētikas kompānijas "Eesti Energia" spēkstaciju ieejas tuvuma pārvietotu Otrā pasaules kara laika Sarkanās armijas haubici.
Igaunijas vēsturē iegājusi tā dēvētā Bronzas nakts - 2007.gada 27.aprīlis, kad Tallinā notika nekārtības saistībā ar padomju karavīriem veltītā pieminekļa, tā dēvētā Bronzas kareivja, pārvietošanu no pilsētas centra uz karavīru kapsētu. Toreiz divas naktis ilgušajos krievvalodīgo jauniešu nemieros gāja bojā viens cilvēks - Krievijas pilsonis Dmitrijs Gaņins -, bet 1200 tika aizturēti.