Portāls TVNET vērsās pie PMLP pārstāvjiem, kuri sniedza plašāku atbildi par Latvijas pilsoņu pasēm.
Kā skaidroja PMLP pārstāvji, mikroshēmas un tajā iekļauto datu apjomu pasē nosaka Starptautiskās civilās aviācijas organizācijas (ICAO) noteikts mašīnlasāmo ceļošanas dokumentu standarts. Viņi atgādināja, ka Latvijā, pievienojoties Eiropas Savienībai, pirmās šāda tipa pases sāka izsniegt 2007. gadā.
"Ministru kabineta noteikumos Nr.134 "Personu apliecinošu dokumentu noteikumi" 10. punktā ir noteikts informācijas apjoms, kas ir iekļauts personu apliecinošā dokumentā iekļautajā datu nesējā.
Piekļuve mikroshēmas datiem ir ierobežotā darbības attālumā, kas ir mērāms dažos centimetros, kā arī nesankcionēta informācijas nolasīšana nav iespējama bez paša pases lietotāja atļaujas, t.i., ja pats lietotājs nav atvērtā veidā savu pasi novietojis uz šādam nolūkam paredzētas nolasīšanas ierīces vai šo darbību uzticējis kādai citai personai," skaidroja PMLP pārstāvji.
Kā liecina informācija Ministru kabineta noteikumos Nr.134 "Personu apliecinošu dokumentu noteikumi" 10. punktā, personu apliecinošā dokumentā ir iestrādāts datu nesējs – mikroshēma, kurā ir iekļauta šāda informācija:
- no mašīnlasāmās zonas par personu:
- personvārds bez diakritiskām zīmēm;
- pilsonības valsts vai tiesiskā statusa ICAO kods;
- dzimšanas datums;
- personas kods;
- dzimums;
no mašīnlasāmās zonas par personu apliecinošo dokumentu:
- tips;
- izdevējvalsts ICAO kods;
- numurs;
- derīguma termiņš;
- personas sejas digitālais attēls;
- personas pirkstu nospiedumu digitālie attēli:
- pasē un personas apliecībā (izņemot uzturēšanās atļauju) personai no 12 gadu vecuma;
- uzturēšanās atļaujā personai no 6 gadu vecuma;
- dati iekļautās informācijas aizsardzībai un automatizētai apstrādei (metadati).
Tātad – Latvijas pasēs, kā jau norādīja PMLP, kā arī teikts Ministru kabineta noteikumos, ir mikroshēmas, bet tajās nav antenu. Kā jau uzsvēra PMLP – nesankcionēta informācijas nolasīšana nav iespējama bez paša pases lietotāja atļaujas.
Piemēram, ikdienā, nēsājot somiņā vai kabatā līdzi pasi, to neviens garāmgājējs nejauši nevar noskenēt. Pasu skenēšanu, piemēram, izmanto lidostās.