Nākotni paredzēt ir grūti. Iespējams, pasaule mainīsies veidos, par kuriem mēs nevaram iedomāties. Bet mēs varam izvirzīt pamatotus minējumus, kā cilvēki attīstīsies nākamajos 10 000 gados. Paleontologs un evolūcijas biologs Nikolass Longrihs no Bātas universitātes aprakstījis izmaiņas cilvēku mūža ilgumā, personībā un izmērā, vēsta portāls "The Conversation".
Paradoksāli, bet, iespējams, labākais veids, kā paredzēt nākotni, ir atskatīties pagātnē un pieņemt, ka tendences turpināsies arī nākotnē. Šī metode atklājusi pārsteidzošus pieņēmumus par mūsu nākotni.
Visticamāk, cilvēki dzīvos ilgāk un kļūs garāki, kā arī to miesasbūve kļūs vieglāka. Cilvēki, iespējams, būs mazāk agresīvi un vairāk spēs vienoties, taču tiem būs mazākas smadzenes. Līdzīgi kā zelta retrīveri, ļaudis būs draudzīgi un jautri, taču varbūt ne tik interesanti.
Ja daba vairs nekontrolē mūsu evolūciju, tad pašu radītā vide - kultūra, tehnoloģijas, pilsētas - veido jaunus selektīvus spiedienus, kas samazina vai palielina populāciju. Esam slikti pielāgojušies mūsdienu pasaulei, tāpēc tas jāturpina. Kad uzturā tika iekļauti piena un graudu produkti, attīstījās gēni, kas palīdzēja sagremot cieti un pienu. Kad blīvajās pilsētās radās apstākļi slimību izplatībai, parādījās arī slimību rezistences mutācijas. Un arī mūsu smadzenes ir kļuvušas mazākas. Nedabiska vide ir radījusi nedabisku atlasi.
Mūža ilgums
Cilvēki gandrīz noteikti attīstīsies, lai dzīvotu ilgāk, pat daudz ilgāk. Dzīves cikli attīstās, reaģējot uz mirstības rādītājiem un iespējamību, ka plēsēji un citi apdraudējumi nogalinās cilvēkus. Kad mirstības līmenis ir augsts, dzīvniekiem ir jāvairojas agrā vecumā vai arī tie nevairosies. Kad mirstības līmenis ir zems, labāk veltīt ilgāku laiku dzimumbrieduma sasniegšanai. Ir noderīgi pielāgoties, kas paildzina mūžu un palielina auglību, sniedzot vairāk laika, lai vairotos. Tāpēc dzīvnieki, kas mīt uz salām, okeāna dzīlēs vai ir lieli, dzīvo ilgāk. Grenlandes haizivis, Galapagu bruņurupuči un vaļi nobriest vēlu un var dzīvot gadsimtiem ilgi.