Veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) arī atzīmēja, ka visi koalīcijas partneri piekrituši VAD nepieciešamībai. Turpmākās diskusijas būs par to, konkrēti kādos termiņos sistēmu būtu iespējams pieņemt, tāpat ir jāsaprot, kā par šo jautājumu tiks diskutēts ar sabiedrību.
Ministrs, skaidrojot VAD nepieciešamību, atzīmēja, ka, neraugoties uz apņemšanos papildus finansēt aizsardzības sfēru, ir jāņem vērā, ka Ukrainas kara viena no skarbākajām mācībām ir tāda, ka kaujas spējīgu cilvēku skaitam jebkuras valsts izdzīvošanā un aizsardzībā ir liela nozīme pat tad, ja valstij ir stipri partneri.
"Atturēšanas spējas lielā mērā ir arī mūsu pašu rokās. Ņemot vērā to, ka Latvijas sabiedrībā lielu pavērsienu brīžos - tādos kā 2014.gadā un arī tagad - ir jūtams ļoti liels intereses pieaugums par zemessardzi un dienestu, tomēr šis kaujasspējīgu cilvēku pieaugums mums nākotnē būs nepieciešams katru gadu un šīm spējām būs jābūt katru dienu," norādīja Pavļuts.
Kā ziņots, aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP) jūlija sākumā paziņoja, ka, ņemot vērā Krievijas radītos draudus un nepieciešamību pēc rekrutēšanas sistēmas uzlabošanas, AM rosinās Latvijā ieviest vispārējo VAD.
Šodienas sistēma ir sevi izsmēlusi, piebilda ministrs un norādīja, ka nav pamata domāt par Krievijas uzvedības maiņu.
Plānots, ka VAD pakāpeniski tiks ieviests piecu gadu laikā. No 2023. gada 1. janvāra norisināsies pirmais ieviešanas posms, kuram varēs pieteikties brīvprātīgi. Pirmajā gadā varētu tikt iesaukti apmēram 1000 cilvēku.