"Lauku ceļotājs" ieviesis jaunu lauku iepazīšanas tūrisma veidu "Lauku dzīvesveids", informēja Latvijas Lauku tūrisma asociācijas (LLTA) "Lauku ceļotāja" pārstāve Asnāte Ziemele.
Ieviests jauns lauku iepazīšanas tūrisma veids "Lauku dzīvesveids"
Viņa norāda, ka projekts "Lauku dzīvesveids" ļauj ikvienam pilsētniekam "pielaikot" lauku dzīves modeli, apsverot dzīvesveida maiņu, vai arī vienkārši pavadot dažas dienas "kā lauciniekam". Tāpat ir iespēja iepazīt dažādus dzīves modeļus laukos, piedaloties uzņemošo saimniecību ikdienā un vērojot ikdienas norises vai iesaistoties tajās kopā ar saimniekiem.
Starp saimniekiem ir, piemēram, kādreizējie rīdzinieki, kuri atgriezušies savās bērnības mājās un tagad piekopj nesteidzīgu dzīves baudīšanu. Ir mūsdienu muižnieki, kuru sirdslieta ir vietējā vēsture, savas muižas atjaunošana un uzturēšana.
Citviet var izbaudīt nelielas naturālās saimniecības ritmu, kur jārūpējas par augļu un ogu dārzu, siltumnīcu, vistu saimi un bitēm.
Savā dzīvesveidā ļauj ieskatīties arī saimnieki, kas atraduši sev piemērotu biznesa nišu, piemēram, ražo pļavas augu eliksīrus, izgatavo sojas vaska sveces un ēteriskas eļļas. Par uzņēmējdarbības īpatnībām laukos varēs pastāstīt saimnieki, kuri audzē un pārstrādā dzērvenes. Saimnieces piedāvā arī meistarklases izaudzēto lauku labumu sagatavošanā ziemai. Dzīve laukos nesaraujami saistīta ar dabu, tādēļ piedāvājums ir sezonāls un saistīts ar dabas norisēm.
Ziemele atzīmē - lai ilustrētu "Lauku dzīvesveida" piedāvājumu četrās kaimiņvalsts valstīs, kas savienotas kā digitāls ceļojums - Latvija, Igaunija, Dienvidsomija un Ālandu salas un Zviedrijas Rietumkrasts, izveidots piecu minūšu garš video, kuru iespējams apskatīties "Lauku ceļotājs" "Youtube" kanālā.
Savukārt mājaslapā "www.celotajs.lv" ir apkopotas saimniecības, kas piedāvā "Lauku dzīvesveida" pieredzi apmeklētājiem Latvijā un Igaunijā. Kam nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās, jo ne visas saimniecības ir tūrisma saimniecības un to pamatnodarbošanās ir ražošana vai cita nodarbe. Tāpēc parasti apmeklētājiem tiek noteikts īpašs laiks un/vai diena, kad tos saimniecība var uzņemt.
Izdots arī ceļvedis "Rural Lifestyle" angļu un vācu valodās, kas ietver lauku dzīvesveida piedāvājumu ne tikai Latvijā un Igaunijā, bet arī nelielos reģionos Somijā un Zviedrijā, jo interese pēc "citāda tūrisma", neliela apjoma, sirsnīga un īsta, pieaug visā pasaulē, īpaši pēc pandēmijas. Ceļvedis lejupielādējams tīmekļvietnē "www.celotajs.lv".
"Šā gada rudenī plānojam vairākus mārketinga pasākumus piedāvājuma popularizēšanai tuvākos un arī tālos tūrisma tirgos - Vācijā, Anglijā, Japānā, Singapūrā un citur. Tāpat uzrunāsim diasporas latviešus, dzīvojošus ārvalstīs," komentē Ziemele.
Projekts "Lauku dzīvesveids" - pievilcīgu lauku dzīvesveida galamērķu radīšana tiks ieviests no 2020.-2022.gadam, iesaistoties astoņiem partneriem un apvienojot savas zināšanas un pieredzi: Helsinku universitātes "Ruralia" institūts, Lohjas pilsēta un Enterprising Archipelago Somijā, Söderhamn pašvaldība Zviedrijā, Igaunijas Lauku tūrisma organizācija, Gaujas Nacionālā parka tūrisma biedrība, Latvijas lauku tūrisma asociācija "Lauku ceļotājs", kā arī vadošais partneris - Igaunijas Dzīvības zinātņu Universitāte. Projekts tiek īstenots ar Eiropas Savienības un Eiropas Reģionālā attīstības fonda Centrālās Baltijas programmas atbalstu.
"Lauku ceļotājs" ir profesionāla lauku tūrisma asociācija, kas dibināta 1993.gadā un šobrīd apvieno aptuveni 330 biedrus - lauku tūrisma uzņēmējus visā Latvijā.