Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

DAP eksperti aicina netuvoties Liepājas pludmalē iznākušajam valzirgam

Raksta foto
Foto: Ekrānuzņēmums no video/Facebook.com

Šonakt ap plkst. 3 ir konstatēts, ka Baltijas jūras krastā pie Liepājas ir izpeldējis valzirgs, tādēļ Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) eksperti aicina sabiedrību netuvoties dzīvniekam tuvāk par desmit metriem, informēja DAP mediju attiecību eksperte Ilze Reinika.

Dzīvnieks var būt agresīvs un par spīti savam izskatam ir ļoti veikls, kā arī nedzīt dzīvnieku jūrā un ļaut atgūt spēkus.

Ja dzīvnieks manīts citās piekrastes zonās, DAP aicina ziņot, rakstot uz e-pastu "kurzeme@daba.gov.lv".

Lai arī valzirgi dzīvo Ziemeļu ledus okeānā un tuvējās jūrās ziemeļu puslodē, kāds indivīds jau jūnija vidū tika manīts Vācijas piekrastē, bet Līgo dienā arī Polijas piekrastē. Iespējams, ka Liepājā krastā iznākušais valzirgs ir viens un tas pats dzīvnieks, ārvalstu eksperti izsaka minējumus, ka tā ir gados jauna valzirga dāma, norāda eksperti.

DAP zīdītāju eksperts Valdis Pilāts uzsver, ka šis ir pirmais gadījums, kad Latvijas krastos ir sastopams tik neparasts jūras dzīvnieks. Viņa dabīgā vide ir auksti un ledaini ūdeņi. Līdz ar to Baltijas jūra valzirgam nav piemērota, jo šeit nav atrodama ierastā ēdienkarte - lielās gliemenes, garneles, krabji, mīkstie koraļļi, jūras gurķi un citas ziemeļu jūrām raksturīgās radības.

"Visticamāk, šobrīd dzīvnieks jūtas izsalcis un novārdzis. Valzirgus var salīdzināt ar to tuvākajiem "radiniekiem" roņiem, kas lielāko dienas daļu uzturas ūdeņos un krastā vai atpūšas uz ledus. Cilvēkus valzirgi, protams, neuztver kā barības objektu," skaidro zoologs.

Tomēr, ja cilvēks pienāk pārāk tuvu, aizskar dzīvnieku un stiepj savu roku tam pretim, dzīvnieks aizstāvoties var iekost. Tādēļ eksperti aicina netuvoties dzīvniekam un ļaut tam atpūsties izvēlētajā vietā.

Valzirgs zem ledaina ūdens var uzturēties līdz pusstundai, neelpojot svaigu gaisu. Tādēļ viņa zemādas tauku slānis var sasniegt pat 15 centimetrus. Un rodas priekšstats, ka dzīvnieka masa padara to lēnīgu. Tomēr mednieka instinkti ļauj tam sasniegt lielus ātrumus. Savukārt dzīvnieka ilkņi var sasniegt pat metra garumu. Tie lieti noder brīžos, kad jāizcērt āliņģis, nepieciešams izkāpt ledainā krastā vai cīņas laikā.

Daudzas tautas ir medījušas valzirgus, izmantojot tā gaļu, taukus un ādu sadzīvē. Pēdējās desmitgadēs populācijas līdzsvaru izjauca profesionālie mednieki, kuri apdraudēja Atlantijas okeāna ziemeļos mītošo valzirgu populāciju un tuvināja tos izmiršanas robežai. Šis dzīvnieks joprojām tiek atzīts par apdraudētu. Šāda situācija izveidojusies tāpēc, ka valzirgs lēni vairojas un dzīvo teritorijās, kuras tiek piesārņotas ar naftu un ķīmiskiem atkritumiem.

Kā aģentūrai LETA pastāstīja Liepājas pašvaldības Sabiedrisko attiecību un mārketinga daļas vadītāja Zita Lazdāne, tad brīdī, kad pludmalē ieradusies pašvaldības policija, lai gādātu par drošību, valzirgs jau bija devies atpakaļ jūrā.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu