Pēdējo piecu gadu laikā Latvijas sabiedrībā skaļi izskanēja divi bērnu pazušanas gadījumi – mazās Evitas pazušana Gaujā un Ivana pazušana 2017. gadā Liepājā. Abi notikumi diemžēl beidzās traģiski - abus piecgadniekus atrada mirušus. Šie notikumi ir būtiska mācība un raisa pārdomas ģimenēm ar bērniem. Latvijas Sarkanā Krusta krīzes centra "Burtnieks" vecākā sociālā darbiniece Sandra Simsone "Apollo.lv" stāsta, kāpēc notiek šādas situācijas, kā tās pareizi risināt un ko darīt, lai tā nenotiktu.
Nereti no vecākiem var dzirdēt stāstus, ka bērns visu laiku atrodas pieaugušo redzeslokā, bet pietiek novērsties uz vienu sekundi, un bērna vairs nav. Agrā vecumā bērni ir ļoti aktīvi, īpaši vasarā, kad lielākā laika daļa tiek pavadīta ārpus mājām. Ziņkārība un vēlme izzināt pasauli šāda vecuma bērniem ir raksturīga.
Svarīgākais - komunikācija
Krīzes centra "Burtnieks" sociālā darbiniece Sandra Simsone uzskata, ka būtiskākais faktors, lai novērstu bērna pazušanas riskus, ir komunikācija: "Ar bērniem ir jārunā. Ir jārunā par visādām situācijām, kas var notikt.
Bērni ir jāizglīto par iespējamiem atgadījumiem. Bieži vien mēs paļaujamies uz to, ka bērns visu zina un mācēs reaģēt. Situācijas dzīvē diemžēl pierāda, ka tā nav."
Bērniem un pusaudžiem arī skolās tiek mācīti ordināru situāciju piemēri un tas, ko viņi drīkst un nedrīkst darīt. Taču īstās dzīves situācijas nav paredzamas un negaidītie notikumi visbiežāk bērnam liek apjukt.
"Bērnam saka: "Tu nedrīksti iet pie sveša cilvēka, kaut ko viņam prasīt vai lūgt." Ir tādas neordināras situācijas, kad reizēm bērns apjūk un nezina, kā rīkoties," skaidro sociālā darbiniece.