Jāņu vainagi un to pīšana ir viens no raksturīgākajiem un svarīgākajiem vasaras saulgriežu elementiem. Vainags simbolizē apli, kas pielīdzināms saulei un tās ritējuma ciklam, tādēļ vainagi tradicionāli jāpin gada garākajā dienā un īsākajā naktī. Par vainagu aktualitātēm, pīšanas prasmēm, Jāņu zālēm un citiem saulgriežu rotājumiem "Apollo.lv" pastāstīja Bulduru dārzkopības vidusskolas floristikas pasniedzēja Ineta Ozoliņa-Skrūzmane.
Kādus augus labāk izvēlēties savam vainadziņam?
Ja vainadziņu pinam kā pīnīti, tad labāk ir izmantot smilgas vai gludas, lineāras lapas. Vainagu rotāšanai noder skalmes, īrisi, īrisu lapas un jebkuras citas graudzāles.
Līgo vainagos liekama tautā saucamā "Visa laba Jāņu zāle". "Ja balstāmies uz tautas tradīcijām, tad tie ir visi ierastākie, populārākie pļavas ziedi - margrietiņas, rudzupuķes, āboliņš," stāsta floriste.
Vainagu pīšanai paaudžu paaudzēs izmanto arī ozollapas, vībotnes, amoliņu, kalmes, baltās nātres, pīlādžu lapas, lavandas, vīgriezes, ugunspuķes, kliņģerītes un piparmētras.
Tāpat vainadziņā var iepīt arī madaras, nārbuli, kumelītes, pelašķi, jasmīnu un liepziedus. Ja gribas sapīt greznāku vainadziņu, var izmantot arī dārza puķes. Šobrīd zied peonijas, pumpuri, rozes, rasaskrēsliņi. Floriste izceļ arī patreiz ziedošās maijrozītes.
"Ļoti smaržīgas, krēma krāsā, smalkas un ar skaistiem pumpuriņiem. Ļoti raksturīgas latvju namamātēm, lauku saimniecēm," maijrozītes raksturo floriste.
Pēc Jāņiem vainadziņus var arī izžāvēt un glabāt līdz nākamajiem Jāņiem, lai tos varētu sadedzināt ugunskurā, simboliski atvadoties no piedzīvotām nelaimēm un neveiksmēm gada garumā. Vainagā ievītās Jāņu zāles izkaltētas var izmantot tējai, pirts slotiņām un zālīšu maisiņiem.