Šodienas redaktors:
Kārlis Melngalvis
Iesūti ziņu!

Somnologi dalās noslēpumos, kā izvēlēties matraci, lai uzlabotu miega kvalitāti

Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Ik rītu aptuveni 40% cilvēku uz planētas pamostas nepietiekami atpūtušies, jūtoties neizgulējušies un miegaini. Slikts miegs ir milzīga problēma, un ārsti piedāvā dažādus veidus, kā to atrisināt. Tomēr nevajadzētu uzreiz ķerties pie galējiem pasākumiem – ķerties pie tabletēm un radikāli mainīt dzīvesveidu. Miega traucējumiem parasti ir vairāki iemesli, un ir vērts sākt ar visvienkāršāko – izmaiņām savā guļamistabā. Piemēram, nomainiet veco dīvānu pret ērtu ortopēdisku matraci. Kā izvēlēties sev ideāli piemērotu matraci, stāsta Askona miega speciālisti - somnologi.

Jums piemērotā matrača izvēle ir tikpat svarīga kā, piemēram, pareizo apavu valkāšana. Pērkot apavus, jūs pievēršat uzmanību ne tikai to stilam, bet arī materiāliem, izmēram, izstrādājuma kvalitātei un tam, kā šie apavi atbilst mērķim. Tāpat arī matracis – ideālā gadījumā tam jāatbilst īpašnieka svaram, augumam, vecumam un pat dzimumam. Un jums tas ir jāizvēlas, ņemot vērā jūsu veselības īpašības un, iespējams, pat klimatu, kurā dzīvojat.

Augums

Ideāli, ja matracis ir vismaz par 15-20 cm garāks par jums. Tas ir, līdz 175 cm garam cilvēkam ir piemērots garums 190 cm, garākiem labāk izvēlēties divus metrus garus modeļus.

Platums

Ideālā matrača platuma noteikšana ir vienkārša: izmēriet plecu platumu un reiziniet ar divi. Vienam cilvēkam, kā likums, pietiek ar 110-140 cm platu gultu, diviem - 180-200 cm Tiek uzskatīts, ka piemērota platuma matracis ļauj diviem guļošiem cilvēkiem netraucēt viens otram miega laikā.

Svars

Vispārējais noteikums ir – jo vieglāks esi, jo mīkstāku modeli vari atļauties. Cietāki matrači ir piemēroti cilvēkiem, kuru svars pārsniedz 90 kg.

Bet, ja bieži sāp muguras lejasdaļa vai tiek diagnosticētas starpskriemeļu trūces un izvirzījumi, nevajadzētu izvēlēties cietāko matraci, pat ja sverat vairāk par 90 kg. Šajā gadījumā ērtam miegam ir piemērots bezatsperu matracis ar elastīgu pildījumu vai modeļi ar neatkarīgu atsperu bloku, kas viegli pielāgojas mugurkaula izliekumiem un sniedz atpūtu muguras muskuļiem.

Vecums

Cietus un vidēji cietus modeļus somnologi parasti iesaka bērniem vai jauniešiem. Pēc 50 gadiem uzņēmuma speciālisti neiesaka gulēt uz ļoti cietām virsmām. Ideāli ir izvēlēties matraci, kas spēj uzturēt mugurkaulu anatomiski pareizā stāvoklī visu nakti. Ja miega laikā dažas ķermeņa daļas sastingst, noteikti nepieciešams kāds maigāks variants.

Dzimums

Izstrādājot modernus ortopēdiskos matračus, ražotāji ņem vērā pat potenciālā lietotāja dzimumu. “Sieviešu” modelis nozīmē, ka vislielākais spiediens uz matraci ir iegurņu un gurnu zonā. Vīrietim, guļot uz sāniem, maksimālais spiediens iet uz plecu apvidu. Attiecīgi ražotāji “nostiprina” tās zonas, kurās ir vislielākā slodze, lai kompensētu spiedienu. Ir arī mainīgas cietības universālie matrači, kuru pildījums tiek sadalīts, ņemot vērā slodzes atšķirību. Šāds ortopēdiskais matracis ļauj lieliski atpūsties un gulēt, turklāt rūpējas par mugurkaula un locītavu stāvokli.

Neaizmirstam par veselību

Visbiežāk ortopēdiskie matrači tiek iegādāti, kad parādās sāpes - muguras lejasdaļā, kaklā, locītavās... Sāpju cēloņi var būt dažādi, taču nebūtu saprātīgi izvēlēties matraci, neņemot vērā sava ķermeņa vajadzības.

Mūsdienu matrači var būt īsts glābiņš cilvēkam, kas cieš no muguras sāpēm. Protrūzijām un trūcēm ir piemēroti vidējas cietības bezatsperu matrači ar dabīgu pildījumu vai atsperu matrači, kas aprīkoti ar neatkarīgu bloku un ar lielu atsperu skaitu uz kvadrātmetru (no 500 un vairāk). To galvenā iezīme ir spēja ieņemt mugurkaulam pēc iespējas ērtāku formu, rūpīgi to atbalstot un sniedzot muskuļiem iespēju atslābināties un atpūsties visas nakts garumā.

Tiem, kurus periodiski uztrauc muguras sāpes, uzņēmuma speciālisti iesaka izvēlēties “divpusējos” matračus, kuros viena puse ir cietāka par otru. Šajā gadījumā, ja vēlaties, varat mainīt matrača cietību un gulēt uz virsmas, kas šobrīd Jums ir ērtāka.

Vidēji mīkstus anatomiskus matračus ar neatkarīgu bloku uzņēmuma speciālisti iesaka arī cilvēkiem ar locītavu slimībām.

Ja ir skolioze, ir ieteicami cietāki matrači. Un cilvēkiem ar osteohondrozes diagnozi ir piemēroti vidēji cieti modeļi, kas nodrošina daudzlīmeņu atbalstu (parasti tie ir kabatas tipa atsperu matrači).

Mikroklimats guļamistabā

Labam miegam ir svarīga guļamistabas gaisa tīrība un svaigums, alergēnu neesamība jūsu tuvumā. Parūpējieties par to jau iepriekš, izvēloties matraci no moderniem hipoalerģiskiem materiāliem, kā arī iegādājaties noņemamu aizsargpārvalku. Ņemiet vērā arī to, ka jūsu matracis var būt diezgan smags un apgriezt to vienam pašam var būt grūti. Tam ir jāatbilst jūsu gultas garumam un jābūt pietiekami augstam (speciālisti iesaka izvēlēties matračus, kas ir vismaz 1,5 cm augstāki par gultas malām, lai naktī nejauši nesasitos).

Noteikti pārliecinieties, ka matracim nav ķīmiskas smakas, kuras izzušana var aizņemt ļoti ilgu laiku.

Ja ziemā jūtaties vēsi un vasarā mājā ir pārāk karsts, ir vērts pievērst uzmanību ziemas/vasaras tipa matračiem. Viena šī matrača puse ir paredzēta aukstam gadalaikam, bet otra puse padarīs miegu saldāku karstās vasaras naktīs.

Pārbaudat paši

Un pēdējais padoms no Askona somnologa – izvēlēties matraci personīgi! Ja iespējams, dodieties iepirkties vakarā, kad jūtaties noguris. Apgulieties uz dažādiem modeļiem, ieklausieties savās sajūtās. Jums vajadzētu justies ērti, kaut arī nepierasti. Un neskopojies uz labāko iespējamo variantu. Galu galā tas, kā jūs pavadāt savas dzīves “miegaino” trešdaļu, lielā mērā nosaka tās kvalitāti kopumā.

Uz augšu