Ronēni Latvijas piekrastē nonāk, ja ziemā Baltijas jūras līcis pilnībā nav bijis aizsalis. Tad roņu mātēm mazuļi jādzemdē ierobežotā platībā uz mazām saliņām (lielākoties Igaunijas teritorijā), nevis uz ledus.
Saliņās burzmā pastāv ļoti augsts risks roņu mazuļus pazaudēt. Šādā gadījumā pēc kāda laika roņu mazuļi, saprotot, ka ir palikuši vieni un dodas jūras ūdeņos meklēt barību. Rezultātā izklīst pa visu Rīgas jūras līci.
Foto: Karostas pludmalē manīts miris ronis
Lielai daļai šādu mazuļu iespējas izdzīvot ir nelielas. Viņi nav paspējuši ar mātes pienu uzņemt nepieciešamās uzturvielas pienācīga taukādas slāņa uzaudzēšanai, kas nepieciešams dzīvei aukstajā ūdenī. Tādēļ viņi piekrastē izlien sasildīties un uzkrāt spēkus.
Ieraugot piekrastē roņu mazuli, svarīgi atšķirt veselīgus, savvaļā izdzīvot spējīgus ronēnus no tādiem, kuri ir novārguši, dažreiz pat ievainoti un pašu spēkiem vairs nevar izdzīvot.
Video: Karostas pludmalē manīts miris ronis
Ja ronēns ir apaļīgs un veselīgs, tas jāatstāj mierā un jāturas no tā pa gabalu. Nekādā gadījumā nedrīkst to dzīt jūrā, bakstīt, grūst vai kā citādi aiztikt.