Pēdējā laikā plašu sabiedrības uzmanību guva divu vīriešu – Kristapa Strūberga un Džonija Depa attiecību stāsti. Abu vīriešu pieredzēs var vilkt kopīgas paralēles – bijušās sievas viņus publiski apsūdzēja vardarbībā. Tomēr Depa uzvara tiesā un Strūberga ievietotais video "Youtube" apgrieza "kājām gaisā" priekšstatu par situāciju ģimenē un to, kā vardarbība tiek atspoguļota sabiedrībā. Vīrietis kā vardarbības upuris joprojām ir tēma, par kuru runā ļoti maz, jo vīrieši līdz pēdējam cenšas slēpt piedzīvoto vardarbību.
Psihoterapeits Nils Sakss Konstantinovs sievietes nepatiesu uzdošanos par upuri ar mērķi padarīt vainīgu vīrieti uzskata par interesantu mūsdienu fenomenu vardarbīgās pāru attiecībās. Kā liecina šī gada Norvēģijas Vīriešu psiholoģijas centra veiktais pētījums "Consequences of intimitate partner violence for male victims: findings from Norway" ("Partnera lietotās vardarbības sekas upuriem vīriešiem: Norvēģijas atklājumi"), sievietes to dara, jo zina, ka sabiedrība lielākoties ticēs viņas versijai. Sieviete tika žēlota, savukārt vīrietis - "nomētāts ar akmeņiem".
Būt par upuri ir vienkāršāk
Upura loma rada sabiedrībā žēlumu un vēlmi palīdzēt. Tā ir ļoti izdevīga pozīcija, jo parasti uzskata, ka upurim vienmēr ir taisnība. "Mēs kā cilvēki parasti empātiski nostājamies sievietes pusē," skaidro psihoterapeits. Pāridarītāja izmanto šo situāciju, lai noskaņotu publikas, tuvinieku viedokli un arī institūcijas savā pusē. Svarīgākais ir panākt savu rezultātu.
Izlikšanās iemeslus skaidro speciālists:
"Reizēm tā ir ļoti apzināta stratēģija. Savā ziņā tā ir plānota rīcība. Rēķinoties ar publikas vai citu cilvēku uzticību, izliekoties par upuri, lai panāktu konkrētu mērķi. Protams, ne vienmēr tas ir pilnībā apzināti. Reizēm to arī dēvē par apgriezto psiholoģiju – uzdod pretējo, lai panāktu vēlamo."