Kā aizvadītajā piektdienā vēstīja Minskas varasiestāžu kontrolē esošā aģentūra "Belta", Lukašenko telefonsarunā ar ANO ģenerālsekretāru Antoniu Gutērrešu izteicies, ka Minska esot gatava atļaut Ukrainas labības tranzītu caur savu teritoriju uz Baltijas jūras ostām, ja Baltkrievijai ļaus caur šīm ostām veikt arī savu preču eksportu
Baltkrievija ir viens no lielākajiem kālija minerālmēslojuma ražotājiem pasaulē, taču sankcijas, ko Rietumi vērsuši pret Minsku, reaģējot uz vardarbīgo protesta kustības apspiešanu, ir apturējušas baltkrievu ražojumu eksportu caur Baltijas jūras ostām.
Sankcijas, kam tikusi pakļauta Maskava pēc pilna mēroga kara uzsākšanas pret Ukrainu, skārušas arī Krievijas minerālmēslojuma eksportu, iedragājot globālās piegāžu ķēdes un vēl vairāk palielinot pasaules pārtikas krīzes risku.
Kā norādījis Lietuvas prezidents, alternatīvas eksporta maršrutam caur Baltkrieviju pastāv un viena no tām ir Ukrainas labības vešana caur Poliju uz šīs valsts un Baltijas valstu ostām, taču šis maršruts ir jāpilnveido.
"Ir alternatīvas - ne tikai Odesas ostas atvēršana, bet arī graudu transportēšana caur Polijas teritoriju uz tām pašām Baltijas vai Polijas ostām, un mēs jau esam pārbaudījuši šo alternatīvu praksē," viņš sacījis.
Kā ziņots, uz Lietuvu no Ukrainas caur Polijas teritoriju devušies jau pieci izmēģinājuma vilcieni ar lauksaimniecības produkciju, un četri no tiem jau nonākuši Lietuvā.
Vienlaikus Nausēda noraidījis iespēju atsākt Baltkrievijas mēslojuma tranzītu caur Lietuvu.
"Eiropas Savienība ir ļoti skaidri noteikusi sankcijas mēslošanas līdzekļiem, Lietuva ir pieņēmusi šīs sankcijas. Vai tagad mēs pievērsim acis un teiksim, ka Lukašenko pēkšņi kļuvis par daudz pieņemamāku līderi vai varbūt izdarījis ko labu, kas liek mums sankcijas atcelt?" viņš vaicājis.