Jau vairāk nekā desmit gadus Latvijā neapturami izplatās Spānijas kailgliemezis. Pērn tas nonāca pat Moricsalā. Tikmēr Talsu pilsēta šogad konstatējusi, ka kailgliemeži jau pietuvojušies tuvāk pilsētas centram. Pirmo gadu eksperimentālā kārtā ar invazīvo sugu cīnīsies ne tikai privātmāju un mazdārziņu īpašnieki, bet arī pašvaldība, kas tos centīsies iznīcināt publisko teritoriju zālienos, ziņo ReTV Ziņas.
Spānijas kailgliemeži tuvojas Talsu centram
Ar talsinieci Ainu Jēkabsoni tiekamies pie Vilkmuižas ezera, kas Spānijas kailgliemežiem ir kā paradīze – mitra, ēnaina vieta, daudz koku sakņu, kurās paslēpties.
Ja visi lasītu pa vienam spainim, Talsos gliemežu nebūtu – ir pārliecināta Aina Jēkabsone. Mazliet vairāk nekā stundas laikā viņa šodien salasīja piecus kilogramus. Pašas sētā dažu gadu laikā izdevies cīņu ar kailgliemežiem uzvarēt ar dažādām metodēm, sākot no fiziskas salasīšanas - līdz slēpņu veidošanai zem veciem dēļiem. “Citrusaugļu mizas ļoti labi garšo. Greipfrūts un tamlīdzīgi. Aiziet vakarā uz restorānu un nolasa viņus,” viņa stāsta.
Nereti iedzīvotāju lielākā problēma ir bezcerīgā cīņa, ja apkārt ir citi aizauguši nesakopti īpašumi. Tāpēc Aina Jēkabsone savu īpašumu sargā.
"Sāls, kaļķis tika bērts, pelni, olu čaumalas. Pelniem un olu čaumalām tu nevari nodrošināt normālu apjomu, lai varētu joslu uztaisīt. Viņi tāpat pēc lietus lien pāri pelniem."
Gan laikapstākļu, gan neveiksmīgās cīņas dēļ šovasar Talsu pilsētā ir vizuāli acīmredzams, ka kailgliemežu kļuvis vairāk. “Gliemezis, viens īpatnis var izdēt līdz pat 500 olām sezonā. Līdz ar to šīs 500 olas nākamajā vasarā būs 500 jauni gliemeži. Ja šī apkarošana netiek veikta vai tiek veikta ne tik efektīvi, tik veiksmīgi, tad gliemežu skaits pieaug pie labvēlīgiem laika apstākļiem,” norāda Ieva Krotova, Talsu novada pašvaldības vides speciāliste.
Talsu novadam šis būs pirmais eksperimentālais gads, kad novads iesaistīsies kailgliemežu cīņā. Šobrīd izsludināta cenu aptauja, lai publiskās teritorijās tos apkarotu ar limacīdiem.
Tikmēr, lasot kailgliemežus, talsiniece Aina Jēkabsone aizdomājas, ka līdzīgi kā suņu ekskrementu savākšanas urnas ik pa posmam pilsētā varētu būt sāls kastes, kur garāmgājēji varētu iemest nupat salasītos kailgliemežus, ziņo ReTV.