"MEDWwater" pārstāvji aģentūru LETA informēja, ka, pētot zāļu aktīvo vielu klātbūtni notekūdeņos, kā arī Latvijas un Lietuvas upēs un ūdenstilpēs, zinātnieki secinājuši, ka daudzviet šīs vielas ir tuvu vai pārsniedz koncentrāciju, ko pieņemts uzskatīt par videi drošu. Ķīmisko analīžu rezultāti atklāj, ka lielākajā daļā pētīto ūdens paraugu dominē aktīvās vielas, kas ir pretiekaisuma un pretsāpju medikamentos.
Pagājušā gada vasarā un ziemā Latvijā un Lietuvā savākti vairāk nekā 60 notekūdeņu paraugi no 16 notekūdeņu attīrīšanas iekārtām un tikpat ūdens paraugi no dažādām zinātnieku izvēlētajām ūdenstilpēm. Tie analizēti Klaipēdas Universitātes Jūras pētniecības institūtā, lai noteiktu 25 dažādu farmaceitiski aktīvo vielu koncentrācijas.
Daugavpils Universitātes aģentūras "Latvijas Hidroekoloģijas institūts" pētniece Ieva Putna-Nīmane norāda, ka bija pārliecināta, ka aktīvās farmaceitiskās vielas tiks atrastas gan notekūdeņos, gan upēs. Tomēr par pārsteidzošāko viņa uzskata to, ka vielu daudzums notekūdeņos un ūdenstilpēs tuvinās videi nedrošām koncentrācijām vai pat tās pārsniedz.
Putna-Nīmane atzīst, ka cilvēku veselība lielā mērā ir atkarīga no medicīnas, tomēr vajadzētu padomāt par to, ka cilvēki lielā mērā ir atkarīgi arī no apkārtējās vides veselības stāvokļa.