"Tas ir visai interesants resursu sadalījums. Ungārija savām vajadzībām izmanto 32% gāzi, 29% naftu, 16% kodolenerģiju, 9% ogles, un pārējā ir atjaunīgā enerģija.
Polija tikmēr savām vajadzībām izmanto 51% ogles, 24% naftu, 15% gāzi un 10% atjaunīgos resursus. Ņemot vērā Polijas pašpietiekamību ar oglēm, Ungārijas importa atkarības attiecība no Krievijas piegādātājiem ir krietni lielāka nekā Polijas – attiecīgi – 31,7% pret 21,6%," skaidro bijušais Eiropas Savienības diplomāts Albrehts Rotahers.
Polijas ceļš pretim energoneatkarībai
Polija gan nevar īstermiņā pilnībā iztikt bez Krievijas energoresursiem. "Tāpat kā Ukraina, arī Polija ir uzlūkojusi atkarību no Krievijas gāzes kā stratēģisku apdraudējumu. Pat lielākā mērā nekā ekonomisku," tā Šmits.
Polija ir septītā lielākā gāzes patērētāja Eiropā, izmantojot aptuveni 17 miljardus kubikmetru gāzes gadā (aptuveni ceturtā daļa no Vācijas patērētā apjoma). Puse no tā tiek importēta no "Gazprom". Kopumā Krievija nodrošina 55% no gāzes importa apjomiem, 66% no naftas un 75% no ogļu importa apjomiem.
"Varšavas pieeja pilnībā atbalsta Ukrainas suverenitāti, līdz ar to Polija atbalsta iestāšanos pret Krievijas režīmu un agresijas izbeigšanu pret Ukrainu. Turklāt Polija ir apņēmības pilna līdz šī gada beigām pilnībā atteikties no Krievijas energoresursu importa," sacīja Šmits.
Svarīgs ir "BalticPipe" projekts, kas faktiski tika pabeigts pērn novembrī. Šis gāzesvads ļaus piegādāt Norvēģijas gāzi uz Dāniju, un vēlāk arī uz Poliju, tālāk ļaujot gāzei sasniegt arī Centrālās un Austrumeiropas tirgus. Projektam ir 10 miljardu kubikmetru gadā liela kapacitāte.