Rietumvalstis Krievijas uzsāktā iebrukuma dēļ saskaras ar smagu izvēli: palielināt militārās palīdzību Ukrainai, vai saglabāt savus krājumus, kas tām varētu būt nepieciešami pašu aizsardzībai, vēstī biznesa ziņu aģentūra "Bloomberg".
"Bloomberg": ASV var nonākt smagas izvēles priekšā par ieroču piegādi Ukrainai
Medijs norāda, ka Krievijas uzsāktais karš ir nonācis kritiskā stadijā un krievi gatavojas nostiprināties Ukrainas austrumos, tādejādi veicinot "demokrātijas arsenāla izsmelšanu".
ASV Ukrainā īsteno "demokrātijas arsenāla" stratēģiju: tā izvairās no tieša kontakta ar Krieviju, sadarbojoties ar citu valstu sabiedrotajiem un partneriem, lai nodrošinātu Ukrainai finansējumu un ieročus.
"Šajā konfliktā tas var novest pie liktenīga Ukrainas spēku deficīta, atklājot ASV vājumu, kas var izpausties nākamajā lielvaru kaujā," raksta "Bloomberg".
No visa atbalsta, ko ASV un sabiedrotie ir snieguši Ukrainai, vislielākā nozīme ir bijusi ieročiem. Vienlaikus tiek norādīts, ka ASV prezidents Džo Baidens nekad nav plānojis šādu karu.
"Tika pieņemts, ka Krievija ātri pārņems lielāko daļu Ukrainas, tāpēc ASV atbalstīs gauso Ukrainas sacelšanos. Tā vietā Ukrainas veiksmīgā pretošanās ir novedusi pie nepārtrauktām, intensīvām kaujām ar milzīgu munīcijas izšķērdēšanu un intensīvu militāro līdzekļu izsmelšanu," norāda medijs.
"Bloomberg" eksperti apšauba, ka ASV spēj ātri palielināt Kijivai nepieciešamo ieroču ražošanu. Īpaši šajā brīdī, kad karš virzās uz Austrumukrainu, kur Krievijas pārākumam aviācijā un bruņutehnikas jomā būs izšķiroša loma.
Kijivai būs nepieciešams daudz lielāks Rietumu atbalsts, lai cīnītos pret Krievijas spēkiem, kas pulcējas austrumos, kur salīdzinoši atklātais reljefs ir mazāk labvēlīgs aizsardzībai.
"ASV Ukrainai ir piegādājušas trešdaļu no savām kopējām "Javelin" prettanku raķešu rezervēm. Tā nevar turpināt vienkārši piegādāt vairāk, neatstājot savus arsenālu ļoti izsmeltu, jo var paiet vairāki mēneši vai gadi, lai ievērojami palielinātu ražošanu," teikts rakstā.
"Amerikāņu vadošā loma ekonomikā vairs nav balstīta galvenokārt uz ražošanu. Iekārtu, kvalificēta darbaspēka un rezerves ražošanas jaudu trūkums var palēnināt kara laika atbruņošanos. Piemēram, ASV nevar ātri palielināt raķešu sistēmas "Stinger" ražošanu Ukrainai, jo valstij vairs nav nepieciešamā darbaspēka," raksta eksperts.
"Bloomberg" norāda, ka ASV galveno ieroču krājumi ir mazāki nekā var iedomāties, daļēji ražošanas ierobežojumu dēļ. Kā otrs faktors tiek minēts Pentagona budžets, kas lielāko daļu no aptuveni 750 miljardiem dolāru tērē darbaspēkam, veselības aprūpei un citām lietām, bet ne pašiem ieročiem.
ASV paziņo par jaunu militārās palīdzības paketi Ukrainai
Savienotās Valstis trešdien paziņoja par jaunu militārās palīdzības paketi Ukrainai 800 miljonu ASV dolāru apmērā, arī helikopteru un bruņumašīnu piegādi.
ASV prezidents Džo Baidens trešdien aptuveni stundu runāja pa telefonu ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski.
"Ukrainas armija ir izmantojusi mūsu piegādātos ieročus ar postošu efektu. Krievijai gatavojoties pastiprināt uzbrukumu Donbasa reģionā, Savienotās Valstis turpinās nodrošināt Ukrainai iespējas sevi aizstāvēt," paziņoja Baidens.
ASV prezidents norādīja, ka jaunajā palīdzības paketē būs iekļautas ieroču sistēmas, kādas ASV jau ir piegādājušas Ukrainai, kā arī citi ieroči, kas izvēlēti atbilstoši gaidāmajam Krievijas plašākam uzbrukumam Austrumukrainā.
Zelenskis tviterī pavēstīja, ka ar Baidenu apspriedis militāro palīdzību un iespējamo makro-finansiālo palīdzību.
Jaunajā ASV palīdzības paketē ietverti smagie ieroči, kādus Vašingtona iepriekš attiecās piegādāt Ukrainai, baidoties no konflikta saasināšanās.
Neskaitot jauno palīdzības paketi, ASV ir piegādājušas Ukrainai vai apsolījušas piegādāt jau 1400 pretgaisa aizsardzības sistēmas "Stinger", 5000 prettanku raķešu "Javelin", 7000 citu prettanku ieroču, vairākus simtus bezpilota lidaparātu "Switchblade", 7000 šauteņu, 50 miljonus ložu un cita veida militāro aprīkojumu.