Kustības "Par!" Liepājas nodaļa lūdz skaidrot Liepājas mācītāja prasību pirms laulības reģistrācijas uzrādīt apliecinājumu par parakstīšanos par grozījumiem Satversmes 110. pantā, kas paredz ģimenes jēdziena grozījumus. Atklāta vēstule nosūtīta tieslietu ministram Jānim Bordānam (K) un Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) arhibīskapam Jānim Vanagam.
Lūdz paskaidrot Liepājas mācītāja prasību pirms laulībām apliecināt parakstīšanos par "ģimenes jēdziena" grozījumiem
"Par!" skaidro, ka sociālajā tīklā "Facebook" Liepājas Svētās Annas evaņģēliski luteriskās draudzes mācītājs Jānis Bitāns informējis par "papildu prasībām Liepājas Sv.Annas baznīcā laulības iecerējušajiem".
"Līdzās formālajām prasībām nepieciešams apliecinājums, ka esat parakstījušies par grozījumiem 110. pantā Satversmē.
Dabiskas ģimenes izpratne ir nosacījums svētītai laulībai un ģimenei. Simpatizēšana, koķetēšana vai lojalitāte LGBT ideoloģijai ir šķērslis laulības svētībai baznīcā," pausts paziņojumā.
"Par!" aicina Tieslietu ministriju sniegt skaidrojumu, vai laulības, kurām konkrētas draudzes mācītājs patvaļīgi ir izvirzījis prasības, kas nav saskaņā ar konfesijas noteikumiem, Civilstāvokļa aktu reģistrācijas likumu un ir pretrunā ar Satversmi, būtu reģistrējamas Civilstāvokļa aktu reģistrā. Ministrijai tiek arī jautāts, vai šādu prasību izvirzīšana no mācītāja puses ir likumīga, un vai konkrētais mācītājs, faktiski pildot valsts deleģētu funkciju, nav pārkāpis kompetences robežas, prasot pierādījumus par personīgo viedokli vai pierādījumus par personīgā viedokļa izteikšanu.
Savukārt no LELB "Par!" vēlas skaidrojumu, vai draudzes mācītāja patvaļīgi izvirzīta obligāta prasība parakstīties privātā iniciatīvā ir saskaņā ar LELB Sinodes kazuālprasībām, nepārkāpj LELB Satversmi un nav vērtējama kā kompetences robežu pārkāpums.
"Es vēlos, lai mūsu bērniem tiktu sniegtas vienlīdzīgas iespējas augt drošā, zaļā un pilnvērtīgā vidē. Sabiedrībā, kas neizstumj "citādos",
vidē, kas sniedz iespējas pilnīgi visiem, pašpietiekamā pilsētā, kuru mēs no sirds saucam par mājām. Es ticu, ka Liepāja var būt Ziemeļeiropiska pilsēta - bez savējo būšanas, bez attīstības no projekta uz projektu, bez auto centriskās domāšanas," komentē "Par!" Liepājas nodaļas vadītājs Uldis Zupa.
Pēc viņa paustā, Liepāja var būt pilsēta, kurā izglītība, kultūra, veselība, godīga uzņēmējdarbība, caurspīdīga pārvalde un pilsoniskais aktīvisms tiek atbalstīts un turēts cieņā.
Jau ziņots, ka Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) parakstu vākšanai no 2021. gada 30. jūlija reģistrēja Satversmes 110. panta grozījumu projektu.
Biedrībā "Asociācija Ģimene" iepriekš informēja, ka "Latvijas vīru biedrība" valdes priekšsēdētājs Andars Ignacs iesniedzis CVK likumprojektu, lai ierosinātu tautas nobalsošanu jeb referendumu "Par ģimenes jēdziena nostiprināšanu Satversmē".
Satversmes 110. pantu ierosināts izteikt šādā redakcijā:
"110. Valsts aizsargā un atbalsta laulību - savienību starp vīrieti un sievieti - un ģimeni, kuras pamatā ir laulība, asinsradniecība vai adopcija. Valsts aizsargā bērna tiesības, tostarp arī tiesības augt ģimenē, kuras pamats ir māte sieviete un tēvs vīrietis. Valsts aizsargā vecāku tiesības un viņu brīvību nodrošināt bērniem audzināšanu saskaņā ar savu reliģisko un filozofisko pārliecību.
Valsts īpaši palīdz bērniem ar invaliditāti un vecākiem, kas par viņiem gādā, bērniem, kuri palikuši bez vecāku gādības vai cietuši no varmācības, daudzbērnu ģimenēm, kā arī mātēm un tēviem, kuri bez otra vecāka gādā par bērniem."
Parakstīties par grozījumu Satversmē ierosināšanu vēlētāji var līdz 2022. gada 29. jūlijam.
Nepieciešamais parakstu skaits, lai Satversmes grozījumu projektu varētu iesniegt izskatīšanai parlamentā, ir 154 868, kas ir ne mazāk kā viena desmitā daļa no pēdējās Saeimas vēlēšanās balsstiesīgo pilsoņu skaita.