Čornobiļas atomelektrostacija (AES) bija viens no pirmajiem objektiem, ko Putina noziedzīgā režīma militārpersonas ieņēma Ukrainā. Vairāk nekā 100 AES darbinieki kopš 24. februāra ir iestrēguši darbavietā bez iespējām izkļūt vai nodot maiņu citiem kolēģiem.
Kopš 1986. gada 26. aprīļa nakts, kad notika plašākā kodolkatastrofa cilvēces vēsturē, Čorhobiļas AES strādā tehniskais personāls, kas uzrauga procesus tajā.
Cilvēki uz maiņu darbu atomelektrostacijā ierodas no Slavutičas - pilsētas, kas celta Čornobiļas darbiniekiem neilgi pēc avārijas. Tā atrodas 50 kilometrus no AES. Kopš kara sākuma Ukrainā Čornobiļas AES ir pārvērtusies par cietumu. Tur jau vairāk nekā trīs nedēļas Krievijas karavīri par ķīlniekiem sagrābuši 210 atomelektrostacijas darbiniekus, vēsta "Meduza", atsaucoties "The Wall Street Journal".
Čornobiļas AES darbinieki bez pārtraukuma visu laiku ir darbā. Tik ilgi reaktorā nav bijuši pat 1986. gada katastrofas seku likvidatori.
Kodolreaktora darbinieki sākuši nervozēt vēl 2022. gada februārī, kad pamanījuši krievu karaspēku pie Baltkrievijas robežas.
23. februārī AES naktsmaiņa nolēma palikt 12 stundu maiņā un neatgriezties ar vilcienu Slavutičā.
24. februāra naktī maiņas vecākajam Valentīnam Geiko piezvanīja no kaimiņu pilsētas Pripjatas un pavēstīja, ka slēgtajā zonā starp Ukrainas robežsargiem un Krievijas karaspēku sākusies apšaude.
Pulksten 5.55 pienākusi ziņa par steidzamu vietējo iedzīvotāju evakuāciju. Tobrīd AES darbinieki sprieduši, vai viņiem būtu jāpamet savas darba vietas.