Tas, kas sākās kā veids, kā izvairīties no valdības cenzoriem, ir gandrīz kļuvis par iekšēju joku, Marija stāsta BBC. Tomēr šīs savstarpējās organizēšanās koda neizmantošanas sekas var būt nopietnas.
Kādas ir iespējamās sekas?
Aleksandrs piedalījās protesta akcijā Maskavā, publicējot tā norisi sociālo tīklu platformās. Nākamajā rītā civildrēbēs tērpti policisti viņu sagrāba pie viņa draudzenes mājas un nogādāja vietējā policijas nodaļā. Viņš tika aizturēts uz vairākām dienām un bija spiests parakstīt dokumentu, kurā uzskaitīti varas iestāžu norādītie Aleksandra pastrādātie "pārkāpumi".
Nav skaidrības par to, vai viņa dalība protestā vai aktivitāte sociālajos medijos noveda Aleksandru pie aizturēšanas. Vēlāk viņš tika arestēts otrreiz, Maskavas metro, dienā, kad nebija apmeklējis protestu.
BBC ziņo arī par citiem aizturēšanas gadījumiem, kuru pamatā ir tikai sociālo mediju darbība, tostarp par vienu sievieti, kas arestēta par ierakstu mikroblogošanas vietnē "Twitter". 24. februārī viņa publicēja: "Es ilgu laiku neesmu gājusi pa centru" un citēja cita konta tvītu, kurā bija izteiktāks aicinājums uz mītiņu. Pēc piecām dienām viņa tika arestēta vilcienā. Viņa uzskata, ka viņu atklāja sejas atpazīšanas programmatūra, kas ir aktīva Maskavas metro sistēmā. Tiesas sēdē viņai tika prezentēts dokuments, kurā bija viņas tvīts, kurā redzams, ka varas iestādes ir uzņēmušas tā ekrānuzņēmumu gandrīz uzreiz pēc tā ievietošanas.
Kopš Krievijas iebrukuma sākuma pirms divām nedēļām visā Krievijā ir aizturēti gandrīz 14 000 cilvēku, galvenokārt par piedalīšanos protestos, liecina grupas OVD-Info juridisko konsultāciju sniedzējs. Līdz šim lielākā daļa ir turēti dažas stundas vai pat dienas.