“Tiek izmantotas vairākas simbolu variācijas – Z kvadrātā, Z aplī, Z ar zvaigznīti vai vienkārši burts Z. Šie marķējumi ļauj militārajiem spēkiem orientēties, vai viņi atrodas tur, kur viņiem nepieciešams būt, pat tiešā veidā nekomunicējot savā starpā,” sacīja Kuvikins.
ASV gaisa spēku pulkvežleitnants Taisons Vetzels sacīja, ka, no gaisa skatoties, šie marķējumi diez vai ļautu kaut ko identificēt. “Jāpiebilst, ka Z burts kā simbols ir kā savdabīgs līdzeklis, lai ļautu izvairīties no nejaušām savstarpējām apšaudēm starp Krievijas spēku vienībām, it īpaši – no Krievijas kaujas helikopteriem vai artilērijas.”
Tomēr šī simbola straujās izplatības Krievijas sabiedrībā iemesls nav tikai sociālie tīkli. Šo simbolu aktīvi izmanto arī Krievijā pastāvošais režīms, skaidro Snetkova.
“Piemēram, Krievijas politiķe Marija Butina dalījās ar video, kā “marķēt” savu lietišķo apģērbu, dodoties uz darbu, un parādīt visiem savu nostāju, skaļi par to nerunājot,” norāda Snetkova.
Viņa gan uzsver, ka Z simbols nevar būt pielīdzināms nacistu izmantotajai svastikai pagājušā gadsimta 30.-40. gados. “Ir vairāki mīmi, kuros Z burts transformējas svastikā, taču to dara cilvēki, kuri ļoti aktīvi iestājas pret Krievijā pastāvošo režīmu.”
Turklāt acīgākie novērotāji ir pamanījuši, ka okupācijas karaspēks izmanto arī citus burtus no latīņu alfabēta. Piemēram, ir arī tehnika, kas marķēta ar V burtu. Šis burts arī nav kirilicas alfabētā, taču ar šo simbolu marķētā tehnika ir redzama Krievijas varasiestāžu ierakstos sociālajos tīklos, līdzās tehnikai ar Z marķējumiem.
Šeit gan ir minēta šo abu burtu nozīme. Piemēram, “Za пацаноV” (par puišiem), kamēr cits skaidrojums ir “сила V правде”, latviskā tulkojumā “spēks ir patiesībā”.
Vēl viena teorija - šie latīņu burti varētu nozīmēt arī debespuses, jo krievu valodā “austrumi” ir “vostok” (no šejienes arī V burts), bet Z burts būtu attiecināms uz rietumiem (“zapad”). Sociālajos tīklos izteikts minējums, ka Z attiecas uz Krievijas austrumu spēkiem, bet V burts – uz Krievijas floti.