"Bet jāatceras, ka radioaktīvais jods ir tikai viens no daudzajiem radionuklīdiem, kas var veidoties kodolavāriju gadījumā. Vēl ļoti kaitīgi cilvēka veselībai arī ir cēzija, stroncija, kobalta un vēl citu izotopu radionuklīdi," skaidro I. Reinholds.
Tāpēc šobrīd zinātnieks noteikti neiesaka mākslīgi un lielās koncentrācijās uzņemt kālija vai nātrija jodīda sāļus, jo tam nav pamata - tas ir gluži kā sadzerties C vitamīnu, lai nesaslimtu ar kovidu. Turklāt ir cilvēki ar vairogdziedzera saslimšanām, un pārmērīga joda lietošana var izraisīt blaknes - šadiem pacientiem nepieciešami citi antidoti, ko nozīmētu ģimenes ārsts.
Latvijas Universitātē top unikāls antidots pret radiāciju
Lai pasargātos no radiācijas kokteiļa, kas var rasties kodolincidenta gadījumā, LU zinātnieki strādā pie kombinēta jauna tipa antidota izstrādes, kas iekļautu aizsardzību ne tikai pret joda nuklīdu, bet arī pret cēziju, talliju, stronciju, rubīdiju un citiem kaitīgajiem elementiem.
"Ņemot vērā karadarbību Ukrainā un riskus Zaporižjas AES, visticamāk arī tur Krievijas karavīriem tika piešķirts antidots pret radioaktīvajām vielām.
Bet pēc oficiālajiem datiem, Krievijas Federācijā šis antidots jeb ferocīns aizsargā tikai no toksiskā tallija un cēzija, bet mūsu gadījumā antidots tiek veidots, lai pasargātu no daudziem citiem ķīmiskajiem savienojumiem," stāsta LU Ķīmijas fakultātes docents.
Viens no svarīgākajiem aspektiem preparāta izstrādē ir nepieciešamība to izgatavot perorālai lietošanai jeb tablešu formā. Tas ļautu gan attīrīt ūdeni lielās teritorijās, gan ērti lietot Latvijas armijas karavīriem. Turklāt šis preparāts ir uz biopolimēra - oligosaharīda bāzes, kas ļauj sorbēt arī stroncija radionuklīdus.