Valsts Iedzīvotāju genoma datubāzes izveides un uzturēšanas ikgadējais finansējums no Veselības ministrijas pēc Biomedicīnas pētījumu un studiju centra direktora teiktā ir 120 000 eiro. Kopumā 16 gadu laikā centrs saņēmis aptuveni 2,4 miljonus, kas ir 10 reizes mazāk kā gēnu pētīšanai veltījusi Igaunija.
Saeima šobrīd mēģina labot likumus, lai būtu skaidrs kā pilnīgāk aizsargāt gēnu bankās glabāto informāciju, kurš to varēs izmantot, vai dibināsim jaunu iestādi kā tas ir Igaunijā, kas turpmāk pārraudzīs gēnu banku.
Ar VARAM ministriju notiek diskusijas par iespējams tās pakļautībā veidotu jaunu sistēmu, kas būtu par pamatu informācijas apmaiņai starp ārstiem, zinātniekiem un pacientiem.
Kloviņš sacīja: "Ieguvumi, ja tos pareizi izmanto, ir milzīgi. Un otra lieta, ko bieži aizmirst - tas rada to ekonomisko izrāvienu, jo tā ir tā iespēja nākt jaunām kompoānijām, kuras var šos datus analizēt.
Kuras var izstrādāt jaunus produktus, kas ir balstīti uz šiem datiem. Un arī jaunus medikamentus. Tas ir ne tikai medicīnā, bet arī biznesa attīstībā ļoti milzīgs solis."
"Kopēji jau zinātnei tas finansējums Latvijai ir bijis tik mazs, un faktiski šo šogad laikam ir tāds mazliet būtiski pieaudzis," norādīja Skride.
Viņš piebilda: "Ir skaidrs, ja mēs neieguldām bāzes zinātnēs, un medicīnā viena no bāzes lietām, par ko vispār šobrīd pasaulē galvenā pētniecība notiek... Jebkura slimība tiek skatīta gēnu genoma līmenī, un tur tiek meklētas faktiski šo slimību cēloņi, risinājumi, gēnu terapija - tas viss ir jebkurai slimībai. Tāpat arī fizikai, ķīmijai, bioloģijai, arī, protams, humanitārajām zinātnēm."