"Mēs esam pieprasījuši informāciju gan no ražotāja, gan no piegādātāja un pieprasījuši arī informāciju no Vācijas, lai noskaidrotu, par ko liecina šajā tabulā norādīti dati.
Kamēr mums nav pretējas informācijas, varam teikt, ka šie testi ir lietojami,"
skaidro VM Veselības aprūpes departamenta direktore Sanita Janka.
Konkrēto testu piegādātājs SIA "ADDO Defense" paudis, ka Vācijas institūts vēl tikai plāno sākt to efektivitātes pārbaudi, tādēļ arī ailītēs pie testu nosaukuma redzama atzīme nulle.
Vienlaikus tieši Latvijas iegādātie "Singclea" testi neuzrādās arī Eiropas Komisijas veidotajā rekomendējamo ātro testu sarakstā. Veselības inspekcijā skaidro - iepriekš gan šā ražotāja testi tur ir bijuši. Taču inspekcijā netic, ka to jutīgums ir tik niecīgs.
"Es neticu, ka ir 0%. Bet, protams, to visu redzēsim, un brīdī, kad bija iesniegta visa dokumentācija, tad bija gan sertifikāts atbilstoši prasībām, gan viss iepakojums un saturs atbilda normatīvo aktu prasībām,"
skaidro VI Medicīnisko ierīču uzraudzības nodaļas vadītāja Jeļena Cīrule.
"Spriest tikai pēc interneta vietnes noteikti nevaram. Tas, ka testi ir pilnīgi nejutīgi, to arī nevaram apgalvot, jo arī šajā testēšanā, kur izmanto šos paštestus, diezgan atklāj arī pozitīvos gadījumus," pauda VM Veselības aprūpes departamenta direktore.
Ja, saņemot papildu informāciju gan no ražotāja, gan Vācijas institūta, atklāsies, ka testi tiešām ir nekvalitatīvi, Veselības ministrija tos varētu atdot atpakaļ ražotājiem. Jāatzīmē, ka otru valsts iepirkumā iegādāto ātro testu jutīgum Paula Ērliha institūts novērtējis ar aptuveni 50%, kas arī ir mazāk nekā Veselības ministrijas prasībās.
Video: Raidījuma "TV3 Ziņas" sižets