Iedzīvotāju iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" 2022. gada sākumā tika savākti nepieciešamie paraksti par pensijas otrā līmeņa uzkrājuma brīvprātīgu izņemšanu, aicinot sekot Igaunijā apstiprinātajam likumprojektam. Ekonomisti norāda, ka šādas izmaiņas veicinātu nabadzību, destabilizētu Latvijas ekonomiku, kā rezultātā nākotnes pensijas būtu vēl mazākas.
"Igaunija pērn atļāva iedzīvotājiem izņemt pensiju 2. līmeņa uzkrājumu, un to izdarīja vairāk nekā 20% no sistēmas dalībniekiem - aptuveni 177 000 iedzīvotāju.
Ja šī izņemtā nauda tiek izmantota uzņēmējdarbības attīstībai vai ieguldījumam, kas vairos konkrētā cilvēka labklājību nākotnē un palīdzēs nodrošināt pārtikušas vecumdienas, tad tas varētu būt pieņemams risinājums.
Taču gadījumos, ja pensiju uzkrājums tiek vienkārši iztērēts, kā daudzi bija izdarījuši Igaunijā, tas nav nedz tālredzīgi, nedz finansiāli droši.
Iztērējot 2. pensiju līmenī uzkrātos līdzekļus priekšlaicīgi, rodas pamatotas bažas, vai un kādi finansiāli uzkrājumi tiks izmantoti pensijas vecumā," norāda "Luminor" pensiju produktu vadītāja Anželika Dobrovoļska.
"Šir ir viens no retajiem gadījumiem, kad Latvijai nav jāseko Igaunijas piemēram.
Kaimiņvalsts lēmums saņēmis pamatotu kritiku gan no Igaunijas ekonomistu puses, Igaunijas bankas, gan no starptautiskajām finanšu institūcijām, piemēram, Starptautiskā Valūtas fonda," norāda Latvijas Bankas ekonomists Oļegs Tkačevs.
Labklājības ministrs Gatis Eglītis norāda, ka ar piesardzību skatās uz Igaunijas likumprojektu. "Labklājības ministrija, sadarbojoties ar finanšu nozari, ir nospraudusi stratēģisku mērķi ieguldīt pensiju fondu līdzekļus arī Latvijas ekonomikā, lai tādējādi veicinātu ekonomisko izaugsmi Latvijā, kā arī vairotu Latvijas pensijas kapitālu.