Pēc dažādu veidu izmēģināšanas, kā panākt, lai maskas labāk nosedz seju un pasargā pret kovidu, pētnieki atklāja, ka zeķubikses vislabāk veic šo uzdevumu, ziņo medijs "Vice".
FOTO ⟩ Pētnieki atklājuši, ka zeķbikšu un maskas kombinācija visefektīvāk pasargā no Covid-19 (28)
2020. gadā Kembridžas Universitātes pētnieki sāka pārbaudīt dažus veidus, kā cilvēki varētu pielāgot sejas maskas, lai tās labāk piegulētu viņu sejai. Viņu atklājumi šonedēļ beidzot tika publicēti kā pētījums žurnālā "PLoS ONE".
Labāks "izolējums" ap sejas masku malām nozīmē lielāku aizsardzību pret Covid-19, taču lielākajai daļai plaši pieejamo medicīnisko masku un KN95 masku ap sāniem paliek spraugas.
Pētnieki pārbaudīja vairākas dažādas ķirurģisko un KN95 masku aizpildīšanas metodes, kā varētu aizpildīt šīs spraugas.
- Maskas malu pielīmēšana pie sejas.
- Maskas malu aizpildīšana ar marli.
- Maskas piestiprināšana pie sejas ar marli ("mūmijas" metode)
- Maskas saišu sakrustošana.
- Zeķbikšu fragments, kas aptīts ap seju.
Visas šīs metodes izrādījās labākas nekā "vienkārša" maska. Tās pārbaudīja, izmērot daļiņu koncentrāciju maskas iekšpusē un ap to. Taču vislabāko hermētiskumu radīja zeķbikšu metode.
No kādas zeķbikses izgrieza gabalu un uzvilka to virs pētījuma dalībnieka galvas un maskas. Elastīgā auduma spiediens turēja masku cieši pieguļošu, bet bija kāds āķis: cilvēkiem ļoti nepatika to valkāt.
"Zeķbikses radīja lielu diskomfortu, kā arī problēmas ar runāšanu un dažkārt aizsedza acis," secināja pētnieki.
"Lielākajai daļai metožu bija liela problēma," paziņojumā presei sacīja pētījuma pirmā autore Eiženija O'Kellija.
"Piemēram, gumijas lentes mēdza sāpīgi spiest uz ausīm un seju, līdz pat tādai stadijai, ka tās traucēja asinsriti ausīs," saka autore.