Biomedicīnas pētījumu un studiju centra vadība stāsta - valsts iecerei naudu piešķir minimāli. Tāpēc jācīnās pašiem. Un tieši Ķīnas kompānija BGI Group Latvijas pētniekiem uzdāvinājusi dārgu iekārtu, bez kuras gēnu sekvencēšanu veikt nebūtu iespējams.
Zinātnieki apzinoties, ka Ķīnas pārstāvjiem varētu būt interese par Latvijas iedzīvotāju datiem, bet bažu par informācijas noplūdi pagaidām neesot.
Raidījuma saruna ar Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra direktoru Jāni Kloviņu
NP: Vai jūs varat cilvēciski un saprotami izstāstīt - tā iekārta, kas ir jums uzdāvināta, ar to dara ko?
Kloviņš: Tā iekārta paņem cilvēka DNS un noskaidro visu 3 miljardu burtiņu secību un atkodē cilvēku genomu pilnā apmērā. Protams, tā nav viena iekārta. Tas ir iekārtu komplekss. Un tas, kas ir svarīgi šie dati paliek BMC un mēs varam tos izmantot aizsargāti.
NP: Tā vienkāršoti senāk, ka nabadzības dēļ jums ir jāpieņem vienkārši dāvana no Ķīnas. Tāpēc, ka citas iespējas nav.
Kloviņš: Uz doto brīdi tiešām… Nav tā, ka mēs neizmantojam citas tehnoloģijas. Mums ir arī Illumina. Bet par šāda apjoma sekvencēšanu mums, protams, alternatīvas nav.
Satversmes aizsardzības biroja likumā minēts, ka SAB jāvāc un jāanalizē informācija par drošību, aizsardzību, ekonomiku un pat ekoloģiskajiem apdraudējumiem. Jāprognozē un jāpiedāvā veidi kā tos novērst. Kopā ar Valsts drošības dienestu un Militārās izlūkošanas un drošības dienestu jāsagatavo valsts apdraudējuma analīze.