Tādā ziņā – nomainīt gāzes apkuri pret šķeldas, pret granulu katliem piemēram, vai uzstādīt siltumsūkņus vai alternatīvo enerģiju risinājumus, kas palīdzēs sagatavoties nākamajai ziemai," saka Plešs.
Nekā personīga :Vidusmēra mājsaimniecībai 100 – 150 kvadrātmetri, aptuveni cik nepieciešams naudas, lai to visu nopirktu?
Plešs: Jebkurā gadījumā mājsaimniecības labākais risinājums atšķiras no tā, kāda veida dzīves stilu viņi piekopj. Mēs zinām, ka daudzviet arī plaši izplatīti mājsaimniecībās, piemēram privātmājās tiek lietota biomasa piemēram, granulu katli. Uz tādu vidēju mājsaimniecību tie varētu būt 100 – 150 kvadrātmetri, granulu katls maksā aptuveni 2000 eiro, atkarībā protams no komplektācijas.
Vienkāršākie granulu katli 150 kvadrātmetru lielai privātmājai maksā sākot no 3,5 tūkstošiem eiro. Taču krāsns cena nav vienīgie izdevumi.
"Tātad 3,5 tūkstoši katls, lētākajā risinājumā, aptuveni 1200 eiro visi materiāli, kas tur būs nepieciešami. Un kaut kas ap 1000 eiro darba izmaksas. Un tad protams, jāskatās, kāda ir situācija ar dūmvadu. Tie ir vēl kādi 600 – 700 eiro. Sākot," saka SIA “SB” apkures nodaļas vadītājs Jānis Grašs.
Minimālās granulu katla uzstādīšanas izmaksas:
- Granulu katls 3500 eiro
- Uzstādīšanas materiāli 1200 eiro
- Darbs 1000 eiro
- Dūmvada pārbūve 700 eiro
- Kopā 6400 eiro
Efektīvi siltumsūkņi vai saules kolektori, maksā vēl dārgāk. Attiecīgi arī mājsaimniecībai jābūt turīgākai un arī valsts maksātā daļa pieaugs. Pirms desmit gadiem Vides ministrija jau dalīja naudu privātmājām apkures sistēmu nomaiņai uz videi draudzīgākām. Divos piegājienos līdz 2013.gadam pie granulu katliem, saules kolektoriem un siltumsūkņiem tika 1700 mājsaimniecību. Tas prasīja 8,5 miljonus eiro valsts klimata naudas.