Piektdien stājies spēkā Krievijas valdības lēmums slēgt Vācijas sabiedriskās raidorganizācijas "Deutsche Welle" (DW) biroju Maskavā un tā darbinieku akreditācijas anulēšanu.
Raidorganizācija "Deutsche Welle" slēdz biroju Maskavā. Bordāns aicina to pārcelt uz Rīgu
Kā ceturtdien paziņoja Krievijas Ārlietu ministrija, DW biroja slēgšana ietilpst atbildes pasākumos pret Vācijas medijiem par Krievijas valsts raidsabiedrības RT vācu valodas kanāla translācijas aizliegšanu Vācijā.
Ministrija arī pavēstīja, ka tiek aizliegta DW satelīta un cita veida apraide.
Tāpat Maskava uzsāks procedūru, lai DW atzītu par "ārvalstu aģentu", pavēstīja ministrija.
Krievija arī izveidos ar RT DE translācijas aizliegšanu saistīto Vācijas valsts un sabiedrisko struktūru pārstāvju sarakstu, kuriem tiks aizliegts iebraukt Krievijā, turklāt saraksts netiks publiskots.
Ministrija norādīja, ka tas ir tikai pirmais atbildes pasākumu posms un par sekojošiem posmiem tiks paziņots.
DW ceturtdien Krievijas lēmumu slēgt tās biroju Maskavā nodēvēja par absurdu un solīja turpināt ziņot par notikumiem Krievijā.
Vācijas apraides regulators trešdien pavēstīja, ka aizliedz kanāla RT DE translāciju.
Kanāla RT DE translācija tiek "aizliegta, jo tam nav nepieciešamās pārraidīšanas licences", teikts Vācija regulatora apstiprināšanas un pārraudzības komisijas paziņojumā.
Izpildot Vācijas varasiestāžu prasību, RT DE tika bloķēts Eiropas satelīttīklā 22.decembrī - nepilnu nedēļu pēc translācijas uzsākšanas. Tiesa gan, arī pēc tam tas bija pieejams tīmeklī un lietotnē.
Reaģējot uz agrāko lēmumu, RT DE apgalvoja, ka tā darbības apturēšana esot "nelegāla" un īstenota Berlīnes politiskā spiediena rezultātā laikā, kad Vācijas un Krievijas attiecībās bija izveidojusies diplomātiskā spriedze.
Kanāls norādīja, ka tā galvenais birojs atrodas Maskavā, bet tam ir Serbijas licence translācijai kabeļtīklos un no satelīta, kas, kā apgalvoja RT, ļaujot raidīt arī Vācijā.
Regulators savukārt norādīja, ka kanāla operatoram, kas bāzējas Berlīnē, nav "leģitīmas atļaujas no Eiropas tiesību normu viedokļa".
RT sāka darbu 2005.gadā, un laika gaitā raidorganizācija ir paplašinājusies, raidot vairākās valodās, arī angļu, spāņu un arābu.
RT regulāri pārraida ziņas, kas labvēlīgas Krievijas ārpolitikai, un mēdz dramatizēt ziņas no valstīm, kurām ir saspringtas attiecības ar Kremli.
Kanāls iemantojis Kremļa propagandas rupora reputāciju daudzās valstīs, arī ASV, kur tas spiests reģistrēties kā "ārvalstu aģents", un Lielbritānijā, kur varasiestādes draudējušas anulēt translācijas licenci.
Kanāls ir aizliegts vairākās valstīs, arī Latvijā un Lietuvā.
Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) aicina Vācijas sabiedriskās raidorganizācijas "Deutsche Welle" Maskavas biroju pārcelt uz Rīgu, ja gadījumā Krievija saglabās tā aizliegumu, aģentūru LETA informēja Jaunajā konservatīvajā partijā.
Bordāns uzsver, ka Rīga ir tuvākā un lielākā pilsēta Maskavai, lai "Deutsche Welle" spētu turpināt ziņot pasaulei aktuālos jaunumus no Krievijas, Baltkrievijas un visa reģiona. Vienlaikus Rīgā ir Baltijas aviācijas centrs un augsti attīstīta informācijas tehnoloģiju infrastruktūra.
"Pēdējos gados savu darbību sekmīgi Rīgā izvērsis medijs "Meduza", kas ir kļuvis par vienu no lielākajām ziņu platformām Krievijā un krievvalodīgo diasporā visā pasaulē. Latvija preses brīvības indeksā ieņem vadošās pozīcijas pasaulē, tāpēc žurnālisti varēs būt droši, ka viņu darbs Latvijā tiks respektēts", norāda Bordāns.
Viņš uzskata, ka "Deutsche Welle" biroja atvēršana Rīgā būtu izdevīga ne tikai pašai raidsabiedrībai, bet arī Latvijai, tādējādi iepazīstinot Vācijas publiku ar Latviju un ceļot valsts atpazīstamību Eiropā.
Tuvākajā laikā piedāvājumu par biroja pārcelšanu plānots nosūtīt "Deutsche Welle" vadībai, un intereses gadījumā Latvija nodrošinās atbalstu biroja pārcelšanai uz Rīgu, sola politiķis.