Klāt ir 14. februāris - Valentīndiena. Šo dienu gan jau atzīmē arī pāri, kuru jūtu un mīlas pirmsākumus vieno kāds īpašs iepazīšanās veids - sludinājumi. Ja mūsdienās ar interneta un aplikāciju palīdzību ir plašas un ātras iespējas atrast savu sirdsāķīti, tad pirms 100 gadiem tas bija krietni vien citādāk un ierobežotāk. Kā agrāk Latvijā iepazinās un ko rakstīja mīlas meklētāji? Atbildes uz šo jautājumu sniedz kāda īpaša izstāde Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB).
Latvijas Nacionālās bibliotēkā jau divus gadus skatāma Periodikas lasītavas krājuma izlase ar seniem mīlas meklētāju garadarbiem - "Amora pasts". Tā iepazīstina ar daudzveidīgiem 20. gadsimta 1. pusē izdotiem mīlai un laulībām veltītiem izdevumiem - "Amora Pasts", "Precību Avīze", "Mīla, Laulība un Flirts", un citiem laikrakstiem un žurnāliem no bibliotēkas krājuma.
20. gadsimta sākumā Eiropā parādījās pirmie žurnāli un laikraksti, kas bija veltīti galvenokārt privātiem iepazīšanās sludinājumiem "precību un citos nopietnos nolūkos". Arī Latvija, tolaik Krievijas impērijas sastāvdaļa, nebija izņēmums.
FOTO: Krājuma izlase "Amora pasts" Latvijas Nacionālajā bibliotēkā
1910. gadā Rīgā iznāca žurnāla "Precību Vēstnesis" 1. numurs, iezīmējot jaunu lappusi latviešu preses vēsturē.
Vēlāk parādījās citi līdzīgi izklaidējoša satura izdevumi. Tajos līdz ar romantiskiem, asprātīgiem un lietišķiem sludinājumiem tika publicēti arī mīlestības tematikai veltīti raksti, padomi, stāsti un dzejoļi.
Pirms Pirmā pasaules kara iepazīšanās ar preses starpniecību tika uztverta kā jaunums, taču 20. gadsimta 20. gados kļuva par ierastu lietu. Šajā desmitgadē laikrakstu lappusēs sastopami visu sabiedrības pārstāvju publicētie teksti: sākot ar tirgotājiem un ierēdņiem, un beidzot ar kara invalīdiem un atraitnēm.