Pandēmija manāmi ietekmē arī jaunākos sabiedrības locekļus – pirms bērnudārza un bērnudārza vecuma bērnus. Psihoterapeits Artūrs Miksons stāsta, ka šī vecumposma bērnus pandēmijas laikā visvairāk ietekmē komunikācija ar tuvākajiem cilvēkiem bērna dzīvē – mammu, tēti, vecmāmiņu un vectētiņu, nevis apkārtējie apstākļi, tādēļ vecāku emocijas ietekmē to, kā bērns tiks ar šo krīzi galā.
Māmiņas Ievas divus gadus vecā atvase bērnudārzā sāka iet gada un astoņu mēnešu vecumā. Lai gan atbilstoši savam vecumam bērns labi runāja, taču dārziņā pirmo mēnesi zēns praktiski ne ar vienu nesarunājās, jo nevarēja pierast pie tik liela cilvēku daudzuma. Arī tagad katru reizi pēc slimošanas viņam ir grūti atgriezties dārziņā, par spīti tam, ka šobrīd attiecības ar audzinātājām un citiem bērniem ir uzlabojušās. Zēns dārziņā neizpaustās emocijas parāda mājās.
"Mājās to es saucu par vecāku sindromu - izliek visu, kas sakrājies, un pieprasa uzmanību," stāsta mamma.
Ievas atvase šobrīd mājās atgūstas no diezgan smagas Covid-19 saslimšanas:
"Slimošanas laikā centāmies būt blakus, jo bērnam viegli nebija. Lēnām briesmīgās raudāšanas epizodes mazinās, jo abi ar vīru vairs tā nepiekāpjamies kā slimošanas laikā."
Tā kā sieviete jau vairāk nekā 15 gadus ir strādājusi izglītības jomā, tad viņas krājumā bija gana daudz attīstošo nodarbju, kas bērnam kliedēja garlaicību brīžos, kad citi pulciņi vai nodarbības nebija pieejamas. Vēl viens aspekts, kur zēna uzvedība pamainījās, ir maskas vilkšana. Bērns izrādīja neapmierinātību, ja mamma ar masku aizsedza seju. Viņš raudāja, centās to noraut nost un mammu nobučot. Lai gan pašu mammu maskā viņš ir redzējis, tikai ejot uz veikalu, dodoties pie ārsta un pašā bērnudārzā, taču dažus citus regulāri satiktus cilvēkus viņš bez maskas nekad nav redzējis.