Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Bērnu infektoloģe un pediatre Dace Zavadska Latvijas Televīzijai (LTV) skaidroja par saslimstību ar Covid-19 omikrona paveidu bērnu un zīdaiņu vidū.
Covid-19 ⟩ Zavadska skaidro, kāpēc no omikrona ir īpaši jāuzmana zīdaiņi (3)
Speciāliste LTV norāda, ka vīrusa omikrona variants bērnu vidū izplatās strauji. Tā biežākās pazīmes ir paaugstināta temperatūra, kakla un galvas sāpes, arī iesnas un nogurums. Bērns var sūdzēties arī par sāpošu vēderu un var būt slikta dūša. Uz slimnīcu noteikti nav jābrauc. Pret vīrusa omikronu variantu nav specifisku zāļu.
"Temperatūras zāles noteikti var iedot mājās un bērnam padzerties arī var iedot mājās. Un, ja simptomi nemazinās un dinamikā pieaug, un ir viena, otra, trešā diena un nepaliek labāk, mēs noteikti vispirms sazināmies ar ģimenes ārstu vai pa konsultatīvo tālruni."
Tomēr citādāka saslimstības aina ir ar zīdaiņiem. Tikko dzimušiem mazuļiem Covid-19 omikrona variants var nozīmēt arī stacionēšanu.
"Ja bērniņam, jaunākam par vienu mēnesi, ir temperatūras pacēlums vai viņš neēd, neceļas, ir miegains un uzvedas savādāk, tad nepieciešama ārsta apskate. Tad pietiek ar ģimenes ārsta apskati, bet nopietnākos gadījumos būtu jādodas uz slimnīcu," sacīja Zavadska.
Bērnu slimnīcas pieredze liecina, ka šis vīrusa variants neizraisa plašus plaušu bojājumus un nav nepieciešams papildu skābeklis. Taču, ja temperatūru nevar mazināt ar zālēm, iespējams, diennakti būs jāpavada slimnīcā novērošanā.
"Ja ir tādi simptomi kā ļoti apgrūtināta elpošana, traucēta samaņa, tas ir tipiskākais ar kovidu, omikronu, vai temperatūra, ko, neskatoties uz adekvātu medikamentu un šķidruma lietošanu, vienalga nevaram pazemināt, tad var vērsties slimnīcā. Visticamāk, šie bērni pavadīs nepilnas 24 stundas observācijas nodaļā, izolācijā. Sniegsim konsultācijas. Bet kopumā šie ir ambulatori pacienti," viņa norādīja.