Pēdējo piecu gadu laikā par ceturtdaļu samazinājies VMD uzlikto sodu skaits. Lielākoties, gandrīz puse no visiem (47.7%) bijuši par patvaļīgu koku ciršanu.
Dienests 2020. gadā konstatējis pavisam 606 meža apsaimniekošanu regulējošo normatīvo aktu pārkāpumus, no kuriem 269 protokoli iesniegti kriminālprocesa uzsākšanai un noformēti 337 administratīvā pārkāpuma protokoli (lēmumi).
Piemēram, 2019. un 2020. gadā Latvijas mežos tika iegūti vairāk nekā 13 miljoni kubikmetru koksnes un arī šogad paredzams, ka būs līdzīgs vai pat lielāks apjoms.
Tas lielākais ciršanas apjoms kopš Latvijas neatkarības atgūšanas. 2021. gadā atļaujas dotas 100 000 jaunu cirsmu. Vienā procentā jeb aptuveni tūkstoš gadījumos meža īpašniekam atļauja atteikta. Šie lēmumi ir mežziņu rokās, kuri izlases kārtībā pārliecinās par to, vai konkrēto mežu drīkst cirst.
Spiedienu no uzņēmēju puses raksturoja Zaļkalns: "Tagad koksnes cena ir, mums vajag šodien un tūlīt. Maniem kolēģiem, aizejot uz pārbaudi mežā, ne vienmēr apstiprinās, ko viņi [uzņēmēji] grib. Tā paša caurmēra pietrūkst, centimetri vai kā, vai nebūs tas vecums. Un tad sākas. Vai arī, teiksim, tev var rādīt to pašu mizgraužu bojājumus. Bet nu nav tik liels apjoms, lai viņu nocirstu. [Uzņēmējs iebilst] bet nu viņu noēdīs tā kā šinī vasarā. Atvaino, mēs nevaram paredzēt, kāda būs vasara! Protams, tā nav ikdiena, bet tā notiek," norādīja Zaļkalns.
VMD nonāk dati par mežu vecumu, kvalitāti, īpašnieku vēlmi to cirst. Šobrīd to, ka kādam mežam pienācis ciršanas laiks, kāro uzzināt dažādi pakalpojumu sniedzēji, piemēram, cirsmu tirgotāji un mežizstrādes kompānijas.