Šodienas redaktors:
Kārlis Melngalvis
Iesūti ziņu!

Cipule: Tuvākajā laikā ar Covid-19 varētu inficēties līdz pat 10 000 cilvēku dienā (9)

Raksta foto
Foto: Paula Čurkste/LETA

Tuvākajās dienās ar Covid-19 varētu inficēties līdz pat deviņiem un desmit tūkstošiem cilvēku dienā, pirmdien žurnālistiem atzina Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) direktore Liene Cipule.

Cipule atgādināja, ka iepriekšējā nedēļā inficēšanās ar Covid-19 konstatēta pieciem līdz sešiem tūkstošiem cilvēku dienā, taču tuvākajās dienās inficēto skaits varētu augt līdz pat deviņiem, desmit tūkstošiem dienā.

Viņa vērsa uzmanību, ka absolūti lielākā daļa pacientu slimos mājas apstākļos. Tiem, kuriem nepieciešama padziļināta ārstēšana, vispirms ir jāvēršas pie ģimenes ārsta, taču kritiskās situācijās dzīvības un veselības apdraudējuma gadījumā jāvēršas NMPD, skaidroja Cipule.

Runājot par NMPD darbības algoritmu attiecībā uz pandēmiju, Cipule vērsa uzmanību, ka, pieņemot izsaukumus, tiek vērtēts, vai nepieciešams nosūtīt brigādi, vai tomēr zvanu pāradresēt medicīnas konsultantam. Ierodoties brigādei, notikuma vietā tiek vērtēta situācija, lai pieņemtu lēmumu par hospitalizācijas nepieciešamību. Patlaban situācija esot līdzīga kā iepriekš un nav lielas izmaiņas NMPD lēmumu pieņemšanas algoritmos.

Lai arī Covid-19 pacientu pieplūdums nav sasniedzis maksimumu, NMPD novērojis, ka dažādās slimnīcu nodaļās, piemēram, terapijas pacientu hospitalizācija jau ir saistīta ar zināmām problēmām. Pasliktinoties situācijai, varot nākties pieņemt lēmumus par atsevišķu pacientu grupu hospitalizācijas atlikšanu, par plānveida pakalpojumu atlikšanu vai atsevišķu pakalpojumu nodrošināšanu. "Viss būs atkarīgs no tā, cik smagā stāvoklī būs cilvēki un kāda būs situācija slimnīcās," piebilda Cipule.

Vaicāta par to, vai nepieciešami papildu Covid-19 ierobežojumi, Cipule norādīja, ka patlaban situācija slimnīcās neliecina, ka nepieciešams strauji pieņemt lēmumus par ierobežojumiem. Ja situācija mainīsies, tad var apsvērt kādus papildu pasākumus.

Balstoties novērojumos, ka šobrīd saslimšanas gadījumu skaits dubultojas ik pēc septiņām dienām, Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs žurnālistiem izteica prognozi, ka šonedēļ, iespējams, tiks atklāti kopumā ap 63 500 Covid-19 gadījumi jeb aptuveni 9070 gadījumi dienā.

Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētājs Rinalds Muciņš žurnālistus informēja, ka slimnīcai liels izaicinājums ir inficēto skaita pieaugums, kuru slimnīca "jutīs ar zināmu nobīdi". Patlaban slimnīcā ir vairāk nekā 100 Covid-19 slimnieku, tomēr būtiski slimnīcas darbu var ietekmēt arī slimnīcas darbinieku slimošana un viņu bērnu slimošana.

"Runājot par pieejamām gultasvietām, pirmdienas rītā slimnīcā atvērtas kopumā 743 gultasvietas, no kurām 141 ir brīva. Tātad slimnīca šorīt strādā ar 81% noslodzi, bet šī noslodze ir saistīta ar to, ka nedēļas nogalē ir mazāk plānveida pacientu, kas šorīt tiek uzņemti. Pagājušajā nedēļā slimnīcas noslodze darbadienās bija vairāk nekā 90%. Tas, protams, ir daudz un šāda noslodze pēdējā laikā jau kļūst par ikdienišķu," norādīja Muciņš.

Slimnīcas vadītājs atgādināja, ka problēma ar darbinieku trūkumu nav radusies patlaban, bet ir izveidojusies vairāku gadu periodā, jo medicīnā kopumā trūkst cilvēku. Covid-19 izraisītā krīze vienkārši "šīs krāsas parāda spilgtāk". Kā salīdzinājumu Muciņš minēja pērno gadu, kad katru dienu vairāk nekā 200 darbinieku slimoja. Lai arī patlaban "cipars ir zemāks, tam ir tendence pieaugt".

Slimnīca darot visu iespējamo, lai šāda situācija neietekmētu vai minimāli ietekmētu slimnīcas pacientus. Patlaban situācija neradot milzīgas problēmas palīdzības sniegšanā.

Minētās situācijas dēļ patlaban sazvanīšanās iespējas ar slimnīcu ir apgrūtinātas, tāpēc Muciņš aicināja rakstīt e-pastus vai izmantot elektroniskā pieraksta iespējas. Tāpat pacienti aicināti ierasties 15-20 minūtes pirms konsultācijas vai manipulācijas, lai nenotiktu lieka drūzmēšanās. Tāpat slimnīca aicina slimniekiem nodrošināt tikai vienu pavadoni, lai mazinātu lieku kontaktu iespējas.

Jau ziņots, ka koalīcijas sadarbības padomes sēdē tiks rosināta diskusija par turpmākajiem soļiem saistībā ar sociālo distancēšanos Covid-19 ierobežošanai, pirmdien Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta Panorāma" sacīja veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Viņš atzina, ka situācija ar Covid-19 izplatību Latvijā ir atbilstoša iepriekš izteiktajām prognozēm.

"Tas, kas šobrīd ir būtiskākā atšķirība no gaidāmā, ir, ka situācija slimnīcās nav mainījusies vēl tik būtiski, kā tika gaidīts. Tam, droši vien, ir virkne iemeslu, tostarp tas, ka pastiprināti slimo bērni un jaunieši, tā ir ļoti liela daļa no inficētajiem, līdz ar ko mēs slimnīcās efektu neieraugām," skaidroja politiķis.

Taču esot zināmas bažas, ka, masveida saslimstībai sasniedzot cilvēkus vecumā virs 60 gadiem, situācija slimnīcās varētu pasliktināties straujāk. Pēc Pavļuta paustā, pašlaik pacientu, kuru pamatdiagnoze ir Covid-19, slimnīcās ir mazāk par 500.

Koalīcijā šodien Pavļuts plāno "celt galdā" diskusiju par turpmākajiem soļiem sociālās distancēšanās ziņā, lai nodrošinātu dažādu nozaru darbības nepārtrauktību. "Vai tas būtu vēl vairāk attālinātais darbs visur, kur var. Jāskatās, vai mēs varam ierobežot cilvēku pulcēšanos ārpus mājsaimniecības, kur pulcējas cilvēki no dažādām mājsaimniecībām," sacīja ministrs.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu