Šodienas redaktors:
Pauls Jānis Siksnis

Latvijas Radio skaidro, cik plaši mēnesī varētu būt jāver maciņš respiratoru iegādei (22)

Respirators FFP2.
Respirators FFP2. Foto: Florian Gaertner/photothek.de via www.imago-images.de/imago images/photothek

Ievērojot higiēniskās prasības Covid-19 izplatības laikā, jaunā kārtība par sejas masku valkāšanu cilvēkam mēnesī var izmaksāt pat 30 eiro. To Latvijas Radio noskaidroja, apmeklējot vairākas tirdzniecības vietas, kur pārdod medicīniskās maskas un respiratorus. Rīgas Stradiņa universitātes profesors uzskata, ka jaunā noteikuma dēļ cilvēki maskas var mainīt retāk, nekā tas nepieciešams.

No 70 centiem līdz 1,17 eiro par gabalu – tāds ir FFP2 respiratoru cenu diapazons Latvijas Radio apmeklētajās tirdzniecības vietās. No nākamās otrdienas, 25. janvāra, šos mutes un deguna aizsegus vajadzēs nēsāt publiskās vietās.

Būs atļauts valkāt arī medicīniskās maskas. Un, salīdzinot ar respiratoriem, to cenu diapazons ir lielāks.

Sanāk, ka starp gabalā lētāko un dārgāko medicīnisko masku starpība ir četras reizes, savukārt starp respiratoriem – vairāk nekā pusotra reize. Turklāt starp medicīniskajām maskām kvalitātes un drošības ziņā starpība nav novērota, bet starp respiratoriem tā ir pamanīta.

Daudzreiz lietojamās auduma maskas gabalā gan izmaksāt var vairāk, nekā dārgākais Latvijas Radio atrastais respirators. Tomēr nepieciešamība mainīt respiratorus nozīmēs nepieciešamību šķirties no lielākas summas.

Piemēram, ja pirks medicīniskās maskas par 16 centiem gabalā un ik dienu tās mainīs dažas reizes, tad mēnesī tas izmaksās aptuveni 15 eiro. Savukārt respiratori, kas maksā eiro un ko varot nēsāt astoņas stundas, mēnesī izmaksās aptuveni 30 eiro.

Respiratorus var nēsāt dienu, bet labos apstākļos – pat vairāk, pastāstīja Rīgas Stradiņa universitātes profesors Ivars Vanadziņš. Viņš gan uzsvēra, ka respiratori jāuzglabā tīrā papīra maisā, nevis kabatā vai somā.

Viņaprāt, pastāv risks, ka jauno noteikumu dēļ cilvēki taupīs un mutes un deguna aizsegus mainīs reti.

"Pirmkārt, tad tas vairs nestrādā kā respirators, jo vairs neko neaizsargā. Tas filtrs ir pilns, un mēs elpojam gar malām. Ja tas ir vairāk nekā dažas dienas, tad tā maska, protams, ir ideāla barotne visiem mikroorganismiem," norādīja Vanadziņš.

Speciālists jauno kārtību par medicīniskā maskām un respiratoriem atbalsta, vien piebilstot, ka valdībai tas bija jānosaka jau rudenī.

Tikmēr Latvijas Radio galvaspilsētā uzrunātie cilvēki mutes un deguna aizsegus lieto lielākoties nepareizi, nēsājot tos ilgāk, nekā paredzēts. Savukārt par valdības jauno noteikumu, ka no otrdienas varēs valkāt tikai medicīniskās maskas un respiratorus, cilvēki ir saprotoši.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu