Pandēmijas laiks ir manāmi izmainījis darba tirgu dažādos aspektos - vakcinācijas sertifikāti, darba organizācija, uzskati par attālināto darbu un prestižajām profesijām. Par šiem un citiem jautājumiem ziņu medijs "Apollo" vaicāja Latvijas personāla vadīšanas asociācijas valdes priekšsēdētājai Evai Selgai.
Prasība pēc vakcinācijas sertifikāta manāmi ietekmē darba tirgu. Eksperte uzsver, ka šī nav tikai darba ņēmēju problēma, bet tas skar arī darba devējus. Cilvēki meklē dažādus risinājumus – daudzi uzņēmumi ir samazinājuši ražošanas apjomu, turpretī darbinieki pārkvalificējas vai meklē darba iespējas līdzīgā nozarē.
"Darbaspēka deficīts ir visu laiku un teikt, ka tieši pandēmijā tas ir ārkārtīgi palielinājies, nevar," saka Eva Selga.
Viņa uzsver, ka augsti kvalificēti speciālisti īpaši trūkst būvniecībā un IT jomā.
Izmaiņas darba organizācijā
"Attālinātais darbs nenozīmē, ka darbiniekam ir brīvdiena vai atvaļinājums. Tas ir darbs no mājām, ne no biroja, – to tad arī ir jāuztver kā pilnvērtīgu darbu," stāsta eksperte.
Laikā, kad attālinātais darba režīms bija jaunums, cilvēki to daļēji uzskatīja par atvaļinājumu, cerot reizē paspēt apdarīt gan darba pienākumus, gan risināt ģimenes problēmas un uzkopt māju. Tad gadās tādi amizanti atgadījumi, kurā vadītājs dienas vidū meklē darbinieku, taču viņš ir aizgājis sēņot, jo viņam ir attālinātais darbs no mājām.